Web zprávy

Stylové dveře umocní hodnotu bytu

Každý den se jich mnohokrát dotýkáme a neustále jimi procházíme. Přitom si ne vždy uvědomujeme jejich význam, a to nejen praktický, ale i estetický. Ano, řeč je o dveřích. Jejich správná volba zvýší hodnotu bytu bezpochyby po stránce estetické.

Kromě toho však do značné míry může ovlivnit i kvalitu bydlení. Pro každou místnost tak bude vhodný jiný typ a design dveří.

Obývací pokoj

Srdcem bytu, kde se scházejí všichni společně, je obývací pokoj. Tento prostor by tedy měl být otevřený, vzdušný a dobře dostupný. Jinými slovy, tady můžete při výběru dveří popustit uzdu své fantazie.

Vhodné sem budou jak klasické dveře, tak i posuvné. Mohou být plné, prosklené, kombinované z více materiálů, nenápadné i výraznější. A mohou také dokonale ladit s nábytkem a tvořit s ním komplet.

Typy dveří mohou být různé, podle toho, kterou místnost uzavírají. Design by ale měl být sladěný.

Foto: Vekra

Ložnice

Místnost, kde spáváme, má být oázou klidu. Se zajištěním těchto podmínek vám může výrazně pomoct právě správná volba dveří. Měly by být, pokud možno, neprosklené. To proto, aby v ložnici byla po zhasnutí skutečná tma.

A správnou volbou nebudou ani moderní posuvné dveře, protože ty nebudou ideální protihlukovou zábranou. A ticho spolu s tmou jsou pro dobrý spánek základ!

Dětské království

Specifická kritéria platí také pro výběr dveří do dětských pokojů. Mějte na paměti, že děti, zvláště pak ty starší, chtějí mít svůj prostor pouze samy pro sebe. Proto je vhodné jejich království opatřit neprůhlednými dveřmi.

Rámové dveře Vertigo Variant s tabulovou výplní pro kreslení křídami se budou líbit hlavně dětem. Pořídit se k nim dají i různé doplňky, např. polička na křídy či fixy.

Foto: Solodoor

U pokojíčků pro mladší děti oceníte i dobře udržovatelný povrch. U pokojů těch starších, které již není potřeba mít tak moc pod kontrolou, udělejte sobě i svým potomkům radost protihlukovou úpravou.

Šatna

Praktickou součástí i menších bytů se stává šatna. Pokud ji nemáte a chystáte se bydlení rekonstruovat, myslete na to. Od okolí takový prostor můžete oddělit např. posuvnými dveřmi. Šikovně tak schováte lůžkoviny, oblečení nebo v chodbě kabáty a boty. Navíc získáte zajímavý interiérový prvek.

Jestliže máte šatnu u ložnice, můžete na dveře umístit zrcadlo nebo praktický příruční věšák.

Šatnu elegantně uzavřou posuvné dveře Master Door s povrchem z Grafoskla.

Foto: JAP Future

Koupelna

Tak trochu oříškem může být volba dveří do koupelny, kde se často střídá teplota, a hlavně vlhkost vzduchu. Z hlediska nároků na materiál jde o nejnáročnější prostor.

Dveře Vertigo Variant mohou mít i zrcadlovou výplň. Praktické rozšíření pak přinášejí i výklopné háčky.

Foto: Solodoor

Dobrou volbou je laminát, na dýhu raději zapomeňte. Současným trendem je sklo, a to nejen pro svou odolnost vlhku a střídání teplot, ale i díky průsvitnosti. Bývá z mléčného skla, takže ztráty soukromí se obávat nemusíte.

Stejně tak jsou liché obavy ohledně bezpečnosti. Skleněné dveře se totiž vyrábějí z kaleného bezpečnostního skla. Skleněné dveře se budou hodit i do míst, kam potřebujete dodat přirozené světlo. Opticky také pomohou zvětšit omezený prostor.

Jaké barvy a povrchy dveří jsou in?

Barevné palety dveří výrobci přizpůsobují módním trendům i přáním zákazníků. V nabídce tak najdete třeba i donedávna méně obvyklé žluté, vínové či tmavě modré barvy. Oblíbený je také betonový dekor.

Klasikou jsou povrchy s imitací dřeva v zemitých tónech.

Po jaké barvě konkrétně sáhnout? Záleží samozřejmě hlavně na vkusu. Roli by však mělo hrát i to, do jakého interiéru jsou dveře určené, jakého výsledného estetického efektu chcete dosáhnout. V potaz berte i velikost a osvětlení interiéru.

Na výběr je rovněž široký rejstřík povrchových úprav. Do dětského pokoje bude ideální povrch odolný proti mechanickému poškození, který se bude dobře čistit.

Komu jde o design, může sáhnout třeba po povrchu s 3D strukturou, věrně imitující např. dřeviny, kámen nebo tkaninu.

Typy dveří podle otevírání
Otočné dveře – jsou zavěšeny dveřními závěsy na zárubni a otevírají se jedním směrem. Rozlišujeme pravé a levé.
Dveře polodrážkové a bezpolodrážkové (označované i jako bezfalcové).
Boční hrana bezpolodrážkových dveří je zcela rovná, bez charakteristického zubu polodrážky. Bezpolodrážkové dveře tak lícují se zárubní a je nutné je vybavit skrytými závěsy (panty).
Kyvné dveře (tzv. lítačky) – do zárubně jsou zavěšeny speciálním závěsem, lze je otevírat na obě strany.
Posuvné dveře na stěnu – jejich křídlo se posouvá těsně podél stěny. Pro jejich instalaci nejsou nutné větší stavební úpravy. Systém se skládá z pevné konstrukce — kolejnice, která se kotví do zdi nad dveřní otvor. Některé typy lze umístit i nad stávající zárubeň s původní obložkou, aniž by se musela vybourávat. Jde o nejjednodušší systém, jak nahradit otočné dveře posuvnými.
Posuvné dveře ve stavebním pouzdru (stěně) – nabízejí maximální úsporu místa. Toto řešení se neobejde bez výrazných stavebních úprav. Pouzdra lze ale zabudovat do všech typů stěn, tedy jak klasické zděné stěny, tak do sádrokartonové příčky či jiných systémů suché výstavby.

Anketa

Umíte rozlišit mezi pravými a levými dveřmi?

Asi bych to dal/a dohromady.

Ne, vůbec netuším, podle čeho se to řídí.

Celkem
hlasovalo
731
čtenářů.

Jak rozlišit pravé a levé dveře

Postavte se ke dveřím tak, aby se otevíraly směrem k vám. Pokud mají závěsy (panty) na pravé straně, jsou to dveře pravé. Pokud je mají na levé, jsou to dveře levé. (nes)

Také přečtěte

Řidiči u Prahy bourali na čerstvém sněhu. Autobusy a kamiony uvázly v kopcích

Kvůli nepříznivému počasí a nehodám byla neprůjezdná silnice mezi Chýní a Chrášťany v okrese Praha-západ. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *