Web zprávy

Svatopluk Karásek je v nemocnici: Disident leží se srdcem

Evangelický duchovní, písničkář, disident a signatář Charty 77 Svatopluk Karásek (77) byl hospitalizován v pražské nemocnici Na Homolce kvůli operaci srdce. Informovali o tom jeho spoluhráči z kapely. Svatopluk Karásek byl účastníkem zpolitizovaného procesu s kapelou Plastic People of the Universe. V roce 1976 dostal osm měsíců nepodmíněně.

Spoluhráči Svatopluka Karáska v noci ze středy na čtvrtek na facebookovém stránky kapely Svatopluk informovali, že bývalý disident a signatář Charty 77 skončil v nemocnici, kde podstoupí operaci srdce. „Sváťa je právě v nemocnici Na Homolce, kde podstoupí operaci srdce… Myslete na něj a modlete se…“ uvedli muzikanti.

Svatopluk Karásek byl jedním ze čtyř odsouzených muzikantů, kteří se v únoru 1976 zúčastnili festivalu v Bojanovicích nedaleko Mníšku pod Brdy.

Na festivalu účinkovaly kapely Plastic People of the Universe nebo DG 307 a vystoupil na něm i Svatopluk Karásek. Členové bezpečnostních složek na akci nečekaně pozatýkali přes dvacet lidí. Komunisté se z nich pokusili udělat exemplární příklad a napařit jim tresty, které by ostatní podobně smýšlející lidi vystrašily.

Veronika zažila v porodnici peklo: Dcera Terezka se narodila „mrtvá“! Máma se bojí nejhoršího

V září toho roku dostal osm měsíců za výtržnictví, kromě něj byli ve vykonstruovaném procesu odsouzeni také člen kapely Plastic People of the Universe Vratislav Brabenec a lídr skupiny DG 307. Nejtvrdší trest 15 měsíců odnětí svobody dostal básník Ivan „Magor“ Jirous. Kromě umělců ve vězení skončil i organizátor festivalu Karel Havelka.

Proces měl ovšem spíše opačný účinek, díky němu se totiž propojil underground s disentem. Ilegální protikomunistická opozice se tak stala jednotnější. Na přelomu let 1976 a 1977 pak vznikla Charta 77, kterou Svatopluk Karásek podepsal.

Podrobný příběh vylíčený i vlastními slovy lze najít například na stránkách Paměť národa.

Rodina se rozloučila s fotografkou Kristýnou (†23): Rozsviť tam nahoře nebe!Také přečtěte

Respirátory FFP2 nechrání před infekcí, uvádí návody výrobců

„Tento prostředek neeliminuje riziko kontrakce nemoci či infekce” či „Nepoužívejte jako ochranu před atmosferickými kontaminanty, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště