Web zprávy

Svatováclavská pouť 2020: Letos za přísných hygienických opatření

Bohoslužba na Mariánském náměstí se konala v 10:00 v uzavřeném sektoru pro maximálně 500 pozvaných účastníků. Kolem sektoru vznikl koridor, který ho odděluje od kolemjdoucích. Na náměstí nechybějí stojany s dezinfekcí.

18. ročník pouti zahájil kardinál Dominik Duka, který vyzval lidi, aby žili po vzoru svatého Václava moudře a spravedlivě. Od zástupců Staré Boleslavi přijal čestné občanství. Mše se účastnili mimo jiné exprezident Václava Klaus či šéf Senátu Miloš Vystrčil.

Náměstí ve Staré Boleslavi se v 10 hodin rozezněly chvály a modlitby. Již 18. ročník Národní svatováclavské pouti zahájil kardinál Dominik Duka, který od zástupců města přijal čestné občanství za rozvoj poutního místa Stará Boleslav.

Svatý Václav zemřel kvůli hloupé chybě: Nezabil ho vlastní bratr, popisují legendy

Řadu poutníků přesto přísnější režim neodradil od účasti. „Jsme poutníci z Moravy. Jsem tady potřetí, žena podruhé, sestra poprvé. Neočekávám vůbec nic, přijel jsem si to sem prostě užít a mám to skutečně jako pouť,“ řekl zpravodaji ČTK Radek ze Šternberka na Olomoucku.

Akce se kvůli pandemii letos koná bez doprovodného programu, pouť je bez stánků, lunaparku či ohňostroje. „Že nebude lunapark, mi vůbec nevadí. Ty stánky měly svoje kouzlo, myslím si, že to vůbec nemuselo být zrušeno, že to je hloupost, protože to je venku a patří to prostě k tomu,“ míní Radek.

Na organizaci kromě uniformovaných policistů dohlížejí také jejich kolegové v civilu, hasiči nebo skauti. „Těch úloh je více. Od čestné stráže u lebky svatého Václava až po vytvoření koridoru, kudy se bude procházet. A taky se budou starat o to, aby při přijímání lidé věděli, kde jsou kněží, kteří rozdávají hostie,“ popsal roli skautů Tobiáš ze střediska Maják v Praze.

Stará Boleslav, kde byl kníže Václav 28. září roku 935 zavražděn, je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal tehdejší papež Benedikt XVI.Také přečtěte

Dítě samotné doma: O čem byste své ratolesti měli poučit?

Pandemie nového typu koronaviru uzamknula doma mnoho lidí po celém světě. Lidé, jimž to jejich …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště