Web zprávy

Svatováclavské putování: Prahou projde průvod s palladiem země české

Účastníci pražského putování s palladiem při něm budou prosit o požehnání a pokoj Praze i celé vlasti. Pochod začne ve 12:00 mší ve svatojiřské bazilice na Pražském hradě a převzetím palladia země české u hrobu sv. Ludmily. Procesí bude ukončeno na Václavském náměstí u sochy sv. Václava.

Budova Muzea města Prahy se návštěvníkům poprvé otevřela 27. září 1900. Jaké skvosty jsou v ní k nalezení?

Palladium země české, kovový reliéf zobrazující Pannu Marii s Kristem, podle legendy darovala sv. Václavu jeho babička sv. Ludmila. Český kníže jej nosil celý život na prsou až do svého skonu. Reliéfu je připisována ochranná moc nad českými zeměmi. Dnes je trvale umístěn ve Staré Boleslavi a pouze výjimečně se vystavuje, v procesí je nesena jeho kopie.

Svatováclavské putování s palladiem se letos koná také na připomínku sv. Ludmily, která palladium podle legendy obdržela při křtu uděleném sv. Metodějem, aby šířila křesťanství v Čechách. Palladium předala údajně svému vnukovi Václavovi, aby moudře vládl a rozhojňoval víru. Ochranný štít palladium provázel podle katolické tradice sv. Václava, když se vydával z Pražského hradu k dojednání smíru s nepřáteli a zajištění pokoje v českých zemích.Také přečtěte

O dovoz své vakcíny do Česka stojí po Rusku i Čína. Podání obou vakcín občanům zatím brání legislativa

Sotva se v pondělí oživily zprávy o možném dovozu ruské vakcíny Sputnik V do Česka, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště