Web zprávy

Svět vyzývá Čínu k dodržování práv. Česko chybí, podle Petříčka nebyla shoda

„Jsme vážně znepokojeni lidskoprávní situací v Sin-ťiangu a nedávným vývoje v Hongkongu,“ píše necelá čtyřicítka zemí ve společném prohlášení, které v úterý předložila německá mise při OSN.

Konec bavlny od Ujgurů. Módní značky bojují proti porušování lidských práv

Podepsalo se pod něj dvacet členských zemí Evropské unie a dále třeba Velká Británie, Švýcarsko, Austrálie, Kanada, USA, Japonsko, Marshallovy ostrovy, Honduras, Palau nebo Monako. 

V dokumentu apelují na Čínu, aby do autonomní oblasti Sin-ťiang, kterou převážně obývají Ujgurové, pustila nezávislé pozorovatele a nechala je prozkoumat dodržování práv tamní menšiny. Zmiňují zprávy s důkazy o existenci „převýchovných táborů“, kam čínská vláda nechala zavřít až milion lidí nejen z řad Ujgurů, ale i Kazachů a dalších minorit. 

Masivní dohled pomocí milionů kamer v ulicích a dalších prostředků podle signatářů výzvy nepoměrně více dopadá na menšiny v Číně. Výzva pak kritizuje i nucenou práci obyvatel Sin-ťiangu či nedobrovolnou sterilizaci ujgurských žen.

Kromě situace v Sin-ťiangu upozorňuje i na vývoj v Hongkongu, kde po přijetí novely bezpečnostního zákona mohou být podezřelí z autonomního regionu souzeni v pevninské Číně, proti čemuž Hongkonžané od začátku protestovali. Následovaly tvrdé represe ze strany policie. 

„Respektujte nezávislost hongkongského soudnictví,“ nabádá německý dokument Čínu s tím, že kroky Pekingu porušují mezinárodní úmluvy o lidských právech, kterými se čínská vláda zavázala řídit.

Proč se Češi na rozdíl od Slováků, Poláků či Němců k výzvě nepřipojili? „Jako ministr zahraničí podporuji výzvu některých států OSN vůči Číně. Sami jsme se k situaci lidských práv v Číně vyjádřili opakovaně, ať už v národních vyjádřeních v Radě pro lidská práva nebo společně jako EU,“ uvedl šéf resortu Petříček.

„Na vládě jsme se bohužel tentokrát na tom, zda připojíme podpis za Českou republiku, neshodli. Přesto v praktické rovině udělá česká diplomacie vše pro to, aby práva náboženských a etnických menšin v Číně chránila a podporovala,“ dodal.

Výzvu Číně podepsalo devětatřicet zemí včetně Slovenska, Polska či Německa:Také přečtěte

Blesk tlapky: Blondýna, Gina a Richi skoro rok čekají v útulku

V útulku trojici psů Blondýnu, Ginu a Richiho dobře znají. Starali se o ně už v únoru …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *