Web zprávy

Světlana Alexijevičová: Organizátorce protestů v Bělorusku hrozí zatčení

Zatýkání či donucení opozičních běloruských politiků k odjezdu do ciziny se děje v rámci systematické kampaně, kterou se prezident Alexandr Lukašenko snaží zbavit vůdců protestů, trvajících již déle než měsíc.

„To, co se děje, je teror proti lidem,“ řekla Alexijevičová, která si do svého domova pozvala své příznivce. „Musíme se sjednotit a nevzdat se našich záměrů. Hrozí, že ztratíme zemi,“ dodala.

Maminku bili do zad, střílí i na děti: Marina z Česka se bojí o rodinu v Bělorusku

Na znamení solidarity s Alexijevičovou podle Reuters přijeli velvyslanci Česka, Litvy, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Švédska. Ve spisovatelčině bytě hodlají sledovat situaci, „protože je obtížnější uchýlit se k brutálním metodám, když jsou kolem diplomaté“, řekl Reuters šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius. „Jsou na návštěvě u občanky Alexijevičové na její pozvání. Má byt a má u sebe hosty,“ dodal.

„Se znepokojením sledujeme zatýkání a deportace členů vedení koordinační rady,“ napsal český ministr zahraničí Petříček na twitteru. Ke snímku Alexijevičové obklopené diplomaty dodal, že „v tuto chvíli několik velvyslanců zemí EU včetně českého vyjadřují podporu nositelce Nobelovy ceny za literaturu (…)“.

Policisté se snažili dostat dovnitř

Diplomaté ke spisovatelce přijeli po jejím prohlášení, že zůstala jako poslední z vedení rady na svobodě a že jí na dveře buší neznámí lidé. „Když jsme přijeli, byli tu už novináři, hodně lidí a pár mikrobusů,“ vylíčila zástupkyně litevského velvyslance Asta Andrijauskéneová. Pozvali jsme další velvyslance. „Policisté se pokoušeli vejít do vchodu, ale nepustili je. Přímo u dveří bytu na sedmém podlaží nikdo není,“ dodala podle ruských médií.

Koronavirus ONLINE: Respirátory pro lidi nad 60, návrat roušek a další strmý růst nakažených

List Novyje Izvestija připomněl, že 13. srpna diplomaté z 20 evropských zemí u jedné ze stanic minského metra položili květy na místo, kde přišel o život jeden z demonstrantů, domáhající se čestných voleb.

Lukašenko obviňuje západní země, že se vměšují do běloruských záležitostí podporou opozice. Lukašenko, který vládne Bělorusku už 26 let, nedává najevo známky ochoty přistoupit na dialog s opozicí, anebo se Západem. Jedná zatím jedině s Moskvou, která je nejbližším spojencem Minsku.Také přečtěte

Bitka v českém parlamentu, píší o konfliktu zahraniční média

„Debata o prodloužení nouzového stavu ve čtvrtek v českém parlamentu eskalovala,” napsala DPA. Čtenářům vysvětlila, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *