Web zprávy

Tajná schůzka Mynáře: Zemanův muž u naštvaných Číňanů „žehlil“ Vystrčilovu cestu

Pražský hrad se na schůzce prý snažil urovnat napjaté vztahy s Pekingem. Mynář podle zjištění novinářů měl čínského velvyslance ujistit, že předsedu Senátu Vystrčila prezident nebude zvát na jednání nejvyšších ústavních činitelů.

Vystrčil nesmí na Hrad, Němcová zmínila Zemanův konec. Politolog: Prezident kádruje

Hrad o schůzce, která může být zásadní pro českou zahraniční politiku, žádným způsobem veřejnost neinformoval. Jak uvedl Deník N, Mynář na jednání diplomata ujišťoval, že se nijak nezměnil český přístup k politice jedné Číny. 

Hned v úterý byli v Lánech za Zemanem premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle informací Blesk Zpráv o tom, že by prezidentův kancléř Mynář jednal s čínským velvyslancem, vůbec nepadla řeč. Experti přitom poukazují na fakt, že tím, kdo má na starost zahraniční politiku, je hlavně vláda a i setkání nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice prezident organizuje tak trochu nad rámec toho, co mu přísluší.

Mynář ujistil Číňany o „potrestání“ Vystrčila

Že schůzka Mynáře s velvyslancem Číny proběhla, nakonec deníku potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček: „Mohu potvrdit setkání i sdělení potvrzení, že Česká republika uznává, stejně jako ostatní členské země EU, politiku jedné Číny.“ Ovčáček však už neřekl, co dalšího případně na setkání Mynář a Čang Ťien-min řešili.

Stejná slova napsal Ovčáček pro Blesk Zprávy. „Byla poskytnuta informace o novém formátu jednání ústavních činitelů,“ sdělil redakci.

I přesto, že za Vystrčilem a českým postojem, který reprezentuje, stojí Francie, Německo a podpořila ho třeba slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, domácí kolegové za Vystrčilem nestojí. Cesta je totiž proti srsti Číně, která Tchaj-wan považuje za svoje území. Vystrčila tak obvinili z porušení suverenity a tamní ministr zahraničí Wang I Vystrčilovi vzkázal, že  „zaplatí vysokou cenu“.

Premium

Čínské výhrůžky a urážky Vystrčila: Expert řekl, co znamená „zaplatit vysokou cenu“

První „trest“ přišel od prezidenta Miloše Zemana. Ten prohlásil, že Vystrčila nebude zvát na schůzky nejvyšších ústavních činitelů, které svolává a kde se řeší zahraniční politika. 

I když toto rozhodnutí kritizuje řada expertů i politiků, Mynář už o tom Číňany ujišťuje. „Byla poskytnuta informace o novém formátu jednání ústavních činitelů,“ řekl Deníku N Ovčáček. Jak server upozornil, už v minulosti se Zemanův Mynář s čínským velvyslancem sešel. Bylo to, když se řešila role Hradu při vzniku výhružného dokumentu z čínské ambasády, který byl adresován později zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi.Také přečtěte

Výpadek na začátku druhé půle nakonec Svitavy výhru nestál

Svitavský rozehrávač Rostislav Dragoun při trestném hodu | foto: Jan Russnák / Basket Brno „My můžeme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *