Web zprávy

Teenager kritizoval na sítích Kadyrova, režim ho donutil k sebeznásilnění


Podle Rádia Svobodná Evropa (RFE) devatenáctiletého aktivistu Salmana Těpsurkajeva unesli pátého září lidé napojení na čečenského vůdce Kadyrova a drželi ho na vojenské základně Terek v hlavním městě Groznyj.

O dva dny později se na sociálních sítích objevilo video, na kterém Těpsurkajev nemá žádné oblečení a přiznává se, že byl správcem opozičního kanálu 1ADAT na sociální síti Telegram.

Teenager na záběru klečí na kolenou a omlouvá se. „Trestám se,“ prohlásí a poté usedne na prázdnou skleněnou láhev. Video na sociálních sítích zhlédlo několik desítek tisíc lidí a v severokavkazské republice vyvolalo pozdvižení.

Ve středu se na provládním profilu na Instagramu objevila další nahrávka. Těpsurkajev na ní uvedl, že první video natočil kvůli sporu s vedením 1ADAT a protože litoval svých prohlášení o čečenské policii a vládních orgánech.

Těpsurkajev podle listu Advocate například napsal, že na brutalitě čečenského režimu nese spoluvinu prezident Vladimir Putin. Organizace pro lidská práva Memorial vyzvala Moskvu, aby zjistila, kde se aktivista nachází a prošetřila obvinění, že ho přívrženci čečenského režimu unesli a mučili.

Najdou nás a zastřelí jako psa. Kadyrovovi odpůrci v Evropě se bojí o život

Opoziční kanál 1ADAT podle RFE často otevřeně kritizuje Kadyrova, jenž čelí obvinění z porušování lidských práv, včetně pronásledování homosexuálů, mučení, únosů nebo vražd na území Ruska i v zahraničí. Kanál rovněž informuje o lidech, kteří byli nejspíš uneseni a jsou zadržováni.

Zdroj z 1ADAT anonymně uvedl, že Těpsurkajev kanál nespravoval, ale byl opozičním aktivistou a diskuse na chatu příležitostně moderoval.

Čečenci berou chlapcovo znásilnění osobně

Populární bloger Tumso Abdurachmanov, jenž často kritizuje čečenskou vládu, prohlásil, že video s Těpsurkajevem je mimořádné i na Kadyrovův režim. Mluvčí čečenského ombudsmana pro lidská práva prohlásil, že úřad o videu sice ví, ale nezabývá se jím, protože o to oběť ani její příbuzní nepožádali.

Vraždu Čečence v Berlíně si objednala Moskva, soudí Německo

Jekatěrina Sokirjanská ze Střediska pro analýzu a prevenci konfliktů se domnívá, že video pobouřilo mnoho Čečenců. 

„Lidé zuří. Mnozí nabádají ostatní, aby se chopili zbraní a vyšli do ulic,“ líčí Sokirjanská pro stanici BBC.

„Obyvatelé dalších zemí severního Kavkazu na internetu píší, že pokud Čečenci něco takového tolerují, byli už morálně zavražděni,“ říká s tím, že Čečence video šokovalo a znechutilo.

„Úředníci Kremlu by si měli uvědomit, jak moc čečenští lidé respektují tradice, mnozí berou toto veřejné znásilnění osobně. Takové hrozné chování je provokací k násilí,“ uzavřela Sokirjanská.

Také přečtěte

Na Antarktidě se odtrhla kra větší než dvě Prahy

Vznik obří kry odborníci popisují jako další etapu procesu pozorovaného řadu let. Základna Halley se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště