Web zprávy

TELEVIZIONÁŘ: Slovensko ukáže, kudy vede jiná Cesta do nemožna


Z filmu Cesta do nemožna


| foto: ČT

Hrdinou filmu je totiž Milan Rastislav Štefánik, který se zasloužil o vznik Československa, ovšem režisér Noro Držiak, absolvent pražské FAMU, si vybral i jiné kapitoly z politikova života a díky trikovým prvkům stvořil bezmála předobraz dobového dobrodruha typu Indiany Jonese. 

Mísí historické drama s romantickým a napětí s groteskou, podobně jako sám Štefánik měl širokou paletu zájmů. Voják, který jako první Slovák podnikl cestu kolem světa, několikrát pokořil Mont Blanc, přežil sestřelení letadla, vyhledával milostná dobrodružství, nicméně na konci své cesty napříč kontinenty se ve filmu potkává se svou životní láskou. 

Někomu Cesta do nemožna připadala málo uctivá vůči odkazu národního velikána, někomu zase vadila její stylizovaná forma, kde se potkávají živí herci s animovanými pasážemi a výtvarnými dekoracemi.

Ale jisté je, že snímek dalece přesahuje obecně vžitou představu o tradičním životopisném dokumentu. Což si obzvláště v případě národního velikána žádalo značnou autorskou odvahu. 

Také přečtěte

Vlak ve Švédsku rozmetal autobus uvízlý na přejezdu

K hrozivě vypadající nehodě došlo v pondělí ráno poblíž švédského Göteborgu. Vlak se srazil s autobusem, který se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště