Web zprávy

Téměř stoprocentní přesnost, helsinské letiště používá k detekci covidu psy


Čtyři psi vycvičení finským sdružením stopařů začali pracovat na helsinském letišti, největším v severské zemi, v rámci projektu financovaného vládou.

„Je to velmi slibná metoda. Psi jsou velmi dobří v čenichání,“ řekla Anna Hielmová-Björkmanová, expertka ve zvěrolékařství z Helsinské univerzity. „Funguje to, bude to dobrá testovací metoda na jakémkoli místě,“ řekla profesorka. 

Podle ní by mohli psi najít uplatnění na letištích, v přístavech i domovech seniorů, na sportovištích a na kulturních akcích.

I když i v některých dalších zemích, například v Austrálii, Francii, Německu a USA, experti studují psy coby detektory koronaviru, finský experiment patří v tomto ohledu mezi ty dosud nejrozsáhlejší.

Hielmová-Björkmanová agentuře AP řekla, že Finsko je druhou zemí po Spojených arabských emirátech a první v Evropě, kde byli psi nasazeni k odhalování koronaviru. Na letišti v Dubaji byl podobný program zahájen už v létě.

Další naděje proti covidu-19. Psi mohou vyčenichat nakažené na letištích

Pasažéři, kteří na helsinském letišti souhlasí s provedením testu, nepřijdou se psem přímo do styku.

Otřou si pokožku ubrouskem, který je poté v nádobě přinesen psům. Kossi, E.T., Miina a Valo už předtím prošli výcvikem na odhalení rakoviny, cukrovky nebo jiných chorob.  Pracovat mají na směny vždy po dvou.

V předběžných testech na univerzitě byli psi podle listu The Guardian schopni identifikovat covid-19 s téměř stoprocentní přesností, dokonce i několik dní předtím, než se u pacienta projevily příznaky.

Zda vzorek obsahuje covid-19, psi údajně poznají během deseti sekund. Výsledek pak dají najevo škrábáním packou, lehnutím či štěkotem. Při pozitivním výsledku čeká dotyčného pasažéra ještě přezkoušení PCR testem.

Také přečtěte

Aplikace varují před policií. Ta mění místa

Hned v pondělí si často lidé předávali informace o policejních kontrolách na hranicích okresů prostřednictvím …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště