Web zprávy

Teroristický útok v Nice komentují i Češi: Babiš je zděšený, Zeman zmínil fanatiky

Ranní brutální útok v kostele jihofrancouzského města Nice si vyžádal tři oběti a šest raněných. Zadržený útočník podle dosavadních informací uřízl jedné ženě hlavu a další dva lidi zabil. Mluví se o teroristickém útoku a podle českých politiků by měl být tento čin náležitě potrestán. 

„Barbarský projev islámského fanatismu u kostela v Nice musí být náležitě potrestán. Přejděte na francouzskou sílu v boji s organizovaným radikalismem, kterému jde o vyvolávání nenávisti mezi skupinami obyvatel,“ uvedla v reakci na děsivý čin předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zeman varuje před strachem z fanatiků

Kondolenci zaslal francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi také Miloš Zeman. Hlava státu v oficiálním vyjádření uvedl, že se „nesmíme v těchto těžkých chvílích ovládnout strachem z nenávistných fanatiků, ale naopak bránit hodnoty, na kterých je založena evropská civilizace.“ 

„Chtěl bych Vás ujistit, že boj proti terorismu zůstává i nadále jednou z mých priorit a že Česká republika je připravena stát po boku Francie a dalších spojenců,“ pokračuje prezident v dopise, který zveřejnil hradní mluvčí Jiří Ovčáček na twittteru. 

Útočník s nožem zabíjel před kostelem ve Francii: Dvěma obětem uřízl hlavu! Úřady mluví o terorismu

Zeman podle vyjádření vnitřně vnímá symboliku místa tohoto zločinu, jelikož jde o křesťanskou baziliku. Podle dosavadních informací dokonce útočník křičel „Allahu Akbar“ tedy v překladu Bůh je veliký. 

Své zděšení nad činem projevil i premiér Andrej Babiš (ANO). Podobně jako i Zeman nebo část opozice svou kondolenci projevil na sociální síti. Kromě češtiny pak využil i své znalosti francouzštiny. „Jsem naprosto zděšen barbarským útokem v Nice. V této smutné chvíli stojíme za Tebou,“ uvedl Babiš.

„Dnešní mimořádně brutální teroristický útok ve francouzštině Nice, další pokus v Avignonu a útok na velvyslanectví v Saudské Arábii se nedají ničím omluvit, ať už byla motivace jakákoliv. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast všem příbuzným a rodinám obětí,“ zmínil také ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). A přidal rovněž mutaci ve francouzštině.

Kromě Pekarové Adamové se ozvala i opoziční ODS. „Ohavnost teroristického činu v Nice nám ukazuje, že v boji proti extremistům musíme být nesmlouvaví. Nyní myslíme na rodinu obětí, jejich přátelé a blízké,“ přidal se předseda občanských demokratů Petr Fiala.

A objevují se i další reakce. „Teroristické útoky ve Francii mě pobuřují. Doba je nesmírně vážná. Myslím na oběti, na komunitu z baziliky Naší Paní, na občany Nice, Avignonu i dalších měst. Jsme solidární s Francií,“ uvedl Pavel Fischer, předseda sněmovního zahraničního a bezpečnostního výboru.

Útočník s nožem zabíjel před kostelem ve francouzském Nice. Jedné z obětí uřízl hlavu.Útočník s nožem zabíjel před kostelem ve francouzském Nice. Jedné z obětí uřízl hlavu. | Profimedia.cz

Zděšení nad ohavným činem se neobjevuje jen od českých politiků. Útok odsoudili i zahraniční politici i papež František. „Terorismus a násilí nelze nikdy přijmout,“ uvedl v prohlášení papež. Útočník podle něj „rozséval smrt v místě útěchy a lásky, jakým je chrám Páně“, a vyzval k ukončení veškerého násilí.

„Celá Evropa je solidární s Francií. Tváří v tvář fanatismu a barbarství jsme jednotní a odhodlaní,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle předsedy Evropské parlamentu Davida Sassoliho cítí zármutek kvůli útoku v Nice celá Evropa.

Útok odsoudilo i turecké ministerstvo zahraničí. Mezi Francií a Tureckem přitom v posledních dnech vzrostlo napětí kvůli sporu o karikatury, jež zobrazující proroka Mohameda.

Macron zavře Francouzům bary a restaurace, omezí i pohyb. Ale děti půjdou dál do školy

Vyšetřování případu s podezřením na vraždu s teroristickým motivem a pokusu o vraždu si vzala na starost protiteroristická prokuratura. Podle policejních zdrojů dnes také u Avignonu ohrožoval kolemjdoucí zbraní muž, policie ho však zastřelila. Podle zdrojů agentury AFP byl útočník z kostela při zatýkání postřelen. Údajně jde o 25letého muže, který si říká Brahim. Policie se domnívá, že jednal sám a nepátrá po případných komplicích.

Francie se ještě nevzpamatovala z brutálního útoku na středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému tento měsíc mladík čečenského původu uřízl hlavu za to, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda. Následné obhajování práva na karikatury i rouhání ze strany prezidenta Macrona vyvolalo hněv části muslimského světa a vlády některých muslimských zemí viní Macrona z šíření protiislámské propagandy.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na pařížském předměstí, kde 18letý mladík popravil na ulici učitele dějepisu (16.10.2020)Francouzský prezident Emmanuel Macron na pařížském předměstí, kde 18letý mladík popravil na ulici učitele dějepisu (16.10.2020) | Reuters

 Také přečtěte

Potrumpovská dezinfekce. Bílý dům čeká před nástupem Bidena důkladný úklid

Podle smluv zveřejněných federální vládou bude stát „inaugurační úklid” Bílého domu 127 tisíc dolarů (2,7 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *