Ranní brutální útok v kostele jihofrancouzského města Nice si vyžádal tři oběti a šest raněných. Zadržený útočník podle dosavadních informací uřízl jedné ženě hlavu a další dva lidi zabil. Mluví se o teroristickém útoku a podle českých politiků by měl být tento čin náležitě potrestán.
„Barbarský projev islámského fanatismu u kostela v Nice musí být náležitě potrestán. Přejděte na francouzskou sílu v boji s organizovaným radikalismem, kterému jde o vyvolávání nenávisti mezi skupinami obyvatel,“ uvedla v reakci na děsivý čin předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Zeman varuje před strachem z fanatiků
Kondolenci zaslal francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi také Miloš Zeman. Hlava státu v oficiálním vyjádření uvedl, že se „nesmíme v těchto těžkých chvílích ovládnout strachem z nenávistných fanatiků, ale naopak bránit hodnoty, na kterých je založena evropská civilizace.“
„Chtěl bych Vás ujistit, že boj proti terorismu zůstává i nadále jednou z mých priorit a že Česká republika je připravena stát po boku Francie a dalších spojenců,“ pokračuje prezident v dopise, který zveřejnil hradní mluvčí Jiří Ovčáček na twittteru.

Zeman podle vyjádření vnitřně vnímá symboliku místa tohoto zločinu, jelikož jde o křesťanskou baziliku. Podle dosavadních informací dokonce útočník křičel „Allahu Akbar“ tedy v překladu Bůh je veliký.
Své zděšení nad činem projevil i premiér Andrej Babiš (ANO). Podobně jako i Zeman nebo část opozice svou kondolenci projevil na sociální síti. Kromě češtiny pak využil i své znalosti francouzštiny. „Jsem naprosto zděšen barbarským útokem v Nice. V této smutné chvíli stojíme za Tebou,“ uvedl Babiš.
„Dnešní mimořádně brutální teroristický útok ve francouzštině Nice, další pokus v Avignonu a útok na velvyslanectví v Saudské Arábii se nedají ničím omluvit, ať už byla motivace jakákoliv. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast všem příbuzným a rodinám obětí,“ zmínil také ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). A přidal rovněž mutaci ve francouzštině.
Je suis absolument horrifié par l’attaque barbare de Nice. Le peuple tchèque est avec toi @EmmanuelMacron et tous les Français en ce moment de deuil.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) October 29, 2020
Kromě Pekarové Adamové se ozvala i opoziční ODS. „Ohavnost teroristického činu v Nice nám ukazuje, že v boji proti extremistům musíme být nesmlouvaví. Nyní myslíme na rodinu obětí, jejich přátelé a blízké,“ přidal se předseda občanských demokratů Petr Fiala.
A objevují se i další reakce. „Teroristické útoky ve Francii mě pobuřují. Doba je nesmírně vážná. Myslím na oběti, na komunitu z baziliky Naší Paní, na občany Nice, Avignonu i dalších měst. Jsme solidární s Francií,“ uvedl Pavel Fischer, předseda sněmovního zahraničního a bezpečnostního výboru.
Útočník s nožem zabíjel před kostelem ve francouzském Nice. Jedné z obětí uřízl hlavu. | Profimedia.cz
Zděšení nad ohavným činem se neobjevuje jen od českých politiků. Útok odsoudili i zahraniční politici i papež František. „Terorismus a násilí nelze nikdy přijmout,“ uvedl v prohlášení papež. Útočník podle něj „rozséval smrt v místě útěchy a lásky, jakým je chrám Páně“, a vyzval k ukončení veškerého násilí.
„Celá Evropa je solidární s Francií. Tváří v tvář fanatismu a barbarství jsme jednotní a odhodlaní,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle předsedy Evropské parlamentu Davida Sassoliho cítí zármutek kvůli útoku v Nice celá Evropa.
Útok odsoudilo i turecké ministerstvo zahraničí. Mezi Francií a Tureckem přitom v posledních dnech vzrostlo napětí kvůli sporu o karikatury, jež zobrazující proroka Mohameda.

Vyšetřování případu s podezřením na vraždu s teroristickým motivem a pokusu o vraždu si vzala na starost protiteroristická prokuratura. Podle policejních zdrojů dnes také u Avignonu ohrožoval kolemjdoucí zbraní muž, policie ho však zastřelila. Podle zdrojů agentury AFP byl útočník z kostela při zatýkání postřelen. Údajně jde o 25letého muže, který si říká Brahim. Policie se domnívá, že jednal sám a nepátrá po případných komplicích.
Francie se ještě nevzpamatovala z brutálního útoku na středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému tento měsíc mladík čečenského původu uřízl hlavu za to, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda. Následné obhajování práva na karikatury i rouhání ze strany prezidenta Macrona vyvolalo hněv části muslimského světa a vlády některých muslimských zemí viní Macrona z šíření protiislámské propagandy.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na pařížském předměstí, kde 18letý mladík popravil na ulici učitele dějepisu (16.10.2020) | Reuters
