Web zprávy

Thajský král Ráma X. fakticky vládne své zemi z Německa. Nelíbí se to Thajcům, ani německé vládě | iROZHLAS

Německý ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že si německá vláda nepřeje, aby thajský král Ráma X. vládl své zemi z Německa. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Thajský král tráví většinu času v Bavorsku, kde jeho syn chodí do školy. V posledních týdnech část obyvatel Thajska vyšla do ulic a požadovala reformu monarchie. Thajská vláda ani královský palác zatím slova německého ministra zahraničí nijak nekomentovaly.Berlín/Bangkok

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítThajský král Ráma X. s královnou | Foto: STRINGER | Zdroj: Reuters

Poslanec německé strany Zelených Frithjof Schmidt se ve středu při interpelacích ptal ministra zahraničí, proč „německá vláda toleruje velice nestandardní“ chování thajského krále. Ten fakticky vládne Thajsku z Německa. „Objasnili jsme, že thajská politika by neměla být řízena z německého území,“ uvedl v odpovědi německý ministr zahraničí.


Pilot, vášnivý cyklista i jeden z nejbohatších lidí na světě. Na thajský trůn oficiálně usedl Ráma X.


Číst článek

Maas připustil „možnost“ zmrazení rozhovorů o volném obchodu s Thajskem, pokud tamní vláda bude blokovat demokratické reformy. Evropská unie přerušila vztahy s Thajskem v roce 2014 po vojenském puči. Po loňských volbách, ve kterých uspěl současný premiér a bývalý generál Prajutch Čan-Oča, ale rozhovory obnovila.

V září se v Thajsku konaly demonstrace, při nichž lidé požadovali reformu monarchie. Kritizují mimo jiné náklady na provoz královského dvora a právě také fakt, že král Ráma X. tráví většinu času v Evropě.

Na konci září stovky tisíc Thajců žádaly na twitteru zavedení republiky v této sedmdesátimilionové zemi. U velké části Thajců se ale monarchie stále těší velké úctě.

Současný král Ráma X. nastoupil na trůn v prosinci 2016, několik měsíců po smrti svého otce Pchúmipchona Adundéta, který stál v čele Thajska 70 let a těšil se nesmírné úctě a oblibě. Před nástupem na trůn měl monarcha pověst sukničkáře a výstřední osobnosti.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Vondrák: Senioři očkování chtějí. Problém jsou pečovatelé, věří dezinformacím

Hejtman Ivo Vondrák v Rozstřelu shrnul, kolik lidí se doposud v Moravskoslezském kraji nechalo očkovat. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *