Web zprávy

Tipy na výlety: Malá historická města

Žebrák s bohatou historií

Historie Žebráku se oficiálně píše od roku 1286, ale první zmínky o jeho osidlování Slovany pochází již z 9. století. Ve 13. století se toto město proslavilo svým velkým a rušným tržištěm. Bylo tomu proto, že leželo na důležité obchodní stezce spojující Prahu s Plzní. Ještě výraznější rozmach nastal ve 14. století za vlády Lucemburků. Václav IV. tehdy povýšil Žebrák na královské komorní město.

Památky, které stojí za to navštívit

·       Hrad Žebrák

Žebrák je zřícenina hradu v sousední obci Točník. Roku 1336 hrad získal král Jan Lucemburský a od té doby se Žebrák stal významnou panovnickou rezidencí. Oblíbil si jej zejména Václav IV., který nechal hrad přestavět na luxusní sídlo. Od roku 1965 je zřícenina chráněna jako kulturní památka.

Autor: MCU media, Libor Sváček

·       Hrad Točník

Točník je zřícenina hradu 2 kilometry severně od města Žebrák. Dějiny hradu začínají už koncem 14. století, kdy jej nechal postavit král Václav IV. Spolu s hradem Žebrák ustál Točník husitské obléhání, což potvrzuje jejich dobře promyšlený obranný systém. Roku 1733 byla v bývalém královském paláci založena poutní kaple svatého Bartoloměje.

·       Kostel svatého Vavřince

Kostel vznikl kolem roku 1730. Za vidění stojí zejména jeho interiér, který je plný uměleckých děl z různých časových období. Mezi ty nejstarší patří gotická dřevořezba na hlavním oltáři pocházející z konce 14. století.

Současnost

Místním obyvatelům dnes slouží dobrá občanská vybavenost. Díky své historii, kulturním památkám, nádherné okolní přírodě a značeným turistickým stezkám je toto město jako stvořené na výlety všeho druhu.

Autor: AdobeStock

Čelákovice

Nejstarší písemná zpráva o Čelákovicích je z roku 1290. V té době tady stál kostel a západně od něho dřevěný objekt na kamenné podezdívce, nahrazený kolem roku 1300 kamennou patrovou stavbou tvrze, která v průběhu staletí měnila svou podobu. Tvrz, kostel, středověký mlýn a budova děkanského úřadu dnes tvoří historické jádro města.

Památky, které stojí za to navštívit

·       Historické jádro města

·       Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Jedná se o původně tribunový kostel postavený na vyvýšené labské terase, tvořící se sousední tvrzí a mlýnem tzv. „Hrádek“. V letech 1708-1712 byl kostel barokně přestavěn a rozšířen. Kazatelna je renesanční se znakem Kautských z Kostelce, oltáře jsou barokní. V 16. století byl prostor kolem kostela, užívaný jako hřbitov, opevněn vlastní hradební zdí.

Čelákovice a cykloturistika

Město leží na trase cyklocesty Pojizeří. Prochází jimi frekventovaná železniční trať Praha – Lysá nad Labem – Kolín, na které je zavedena zjednodušená přeprava jízdních kol. Dobrá poloha a krásná příroda řadí Čelákovice mezi ideální místa pro nezapomenutelné výlety.Také přečtěte

Románek vdané britské učitelky s nezletilým žákem skončil sexem na poli

Vdanou učitelku a matku tří dětí Barberovou soud v anglickém Amershamu již dříve uznal vinnou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *