Web zprávy

Tradiční spojenci znepřátelených stran Erdogan a Putin řešili spor o Národní Karabach | iROZHLAS

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyjádřil přesvědčení, že Moskva a Ankara mají upřímnou snahu společně vyřešit spor o Náhorní Karabach. Erdogan to uvedl v projevu před poslanci turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje, píše agentura Reuters. Rusko a Turecko jsou tradičními spojenci dvou znesvářených zemí – Rusové stojí na straně Arménie, zatímco Turci podporují Ázerbájdžán.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítTurecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyjádřil přesvědčení, že Moskva a Ankara mají upřímnou snahu společně vyřešit spor o Náhorní Karabach. (ilustrační foto) | Foto: Pavel Golovkin | Zdroj: Reuters

V telefonickém rozhovoru ruský prezident podle Erdogana vyslovil obavu ze „zvyšujícího se počtu bojovníku z Blízkého východu“ zapojených do bojů o Náhorní Karabach. Putin tím narážel na informace, že Turecko poskytlo Ázerbájdžánu ozbrojence s bojovou zkušeností ze Sýrie. Erdogan namítl, že Arménie do boje zapojila kurdské ozbrojence.

Ministerstvo obrany neuznávané karabašské republiky ve středu uvedlo, že při bojích s ázerbájdžánskými jednotkami padlo dalších 59 lidí. Celkový počet mrtvých vojáků se tak podle tohoto zdroje zvýšil na 1068. Ázerbájdžán své vojenské ztráty neuvádí, jeho vojsko ale v úterý podle Baku dobylo strategicky položenou oblast na jihu Náhorního Karabachu.


Život v zemljance. Obyvatele Náhorního Karabachu válka donutila přebývat v podzemí


Číst článek

Ázerbájdžán ve středu obvinil arménskou armádu z toho, že vystřelila raketu, která ve městě Barda zabila 21 civilistů a zranila dalších 60 lidí. Podle arménského ministerstva obrany je ale takové tvrzení „lživé a nepodložené“. Podle Arménie dnes při ostřelování měst v Náhorním Karabachu ze strany ázerbájdžánské armády zahynula jedna osoba.

V pondělí začalo mezi Arménií a Ázerbájdžánem platit příměří zprostředkované Spojenými státy. Boje ale neustaly a obě země se navzájem obviňují z hrubého porušování dohody.

Spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem – vypukl v roce 1988, ještě za éry Sovětského svazu. Oblast se s podporou Arménie odtrhla od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované. Nynější boje jsou nejkrvavější za více než 25 let a panují obavy, že do konfliktu bude přímo zataženo i Turecko a Rusko.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Jediné olíznutí zmrzliny stálo devítiletou holčičku život

Tragický případ se odehrál v únoru roku 2019, tento týden však úmrtí dívky řešil britský …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *