Web zprávy

Trestní tribunál bohužel nadále cílí na Američany, řekl Pompeo a oznámil sankce proti jeho členům | iROZHLAS

Spojené státy uvalí sankce na prokurátorku Mezinárodního trestního soudu Fatou Bensoudaovou a dalšího vysokého činitele tribunálu. Podle světových agentur to ve středu prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který soud obvinil z „nelegitimních pokusů podrobit Američany své jurisdikci“.Washington

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSpojené státy uvalí sankce na prokurátorku Mezinárodního trestního soudu Fatou Bensoudaovou a dalšího vysokého činitele tribunálu. Podle světových agentur to ve středu prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který soud obvinil z „nelegitimních pokusů podrobit Američany své jurisdikci“ | Foto: Nicholas Kamm | Zdroj: Reuters

Bensoudaová iniciovala zahájení vyšetřování údajných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti po americké invazi do Afghánistánu z konce roku 2001. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od té doby vede proti tomuto mezinárodnímu soudu se sídlem v Haagu bezprecedentní útočnou kampaň. Trump pak v červnu dekretem schválil možnost uvalení sankcí vůči činitelům soudu.


Trestní tribunál odmítá sankce ohlášené Trumpem, pokud bude vyšetřovat zločiny vojáků USA


Číst článek

„Dnes měníme naše slova v činy, protože Mezinárodní trestní soud (ICC) bohužel nadále cílí na Američany,“ řekl Pompeo. Vyšetřování Bensoudaové by se mohlo týkat členů radikálního hnutí Tálibán, afghánské a americké armády i příslušníků amerických tajných služeb.

„Každý jedinec či subjekt, který bude nadále materiálně podporovat (prokurátorku), se rovněž vystavuje sankcím,“ řekl šéf americké diplomacie. Kromě Bensoudaové míří USA také na jednoho z vysoce postavených činitelů ICC Phakisoa Mochochokoa, dalším několika zaměstnancům pak omezily možnost získat americké vízum.


Trump podepsal dekret, který umožní uvalit sankce na členy Mezinárodního trestního soudu


Číst článek

USA neratifikovaly smlouvu o zřízení ICC z roku 1998, mezinárodní tribunál ale může soudit Američany za zločiny spáchané na území členských zemí. Jednou z nich je i Afghánistán.

Vysocí američtí představitelé v minulosti prohlásili, že rozhodování ICC ovlivňují cizí mocnosti jako například Rusko, které tím sleduje své vlastní geopolitické zájmy. Bílý dům také prokuraturu tribunálu obvinil z korupce.

Postoj USA již dříve odsoudila například Evropská unie či řada nevládních organizací bojujících za lidská práva. Trumpovo tažení proti ICC naopak letos ocenil izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu, podle nějž vede soud proti Izraeli a Spojeným státům „hon na čarodějnice“.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Povinné roušky v práci: Zajistit je má zaměstnavatel. Kde jsou nutné respirátory?

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Spolu s …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště