Web zprávy

Trump před kamerami ostentativně strhl roušku. A nebyl ve své kůži

Na záběrech pořízených v pondělí večer po přistání helikoptéry Marine One u Bílého domu je vidět, jak Trump vystupuje rázným krokem z vrtulníku a stoupá po několika schodech k Bílému domu, načež se obrací směrem k objektivům a ostentativně sundává roušku. Právě v těch několika vteřinách je v jeho výrazu a potlačovaných grimasách vidět, že se necítí dobře a zdá se, jako by lehce lapal po dechu.

Není se co divit. Čtyřiasedmdesátiletý Trump je vzhledem k věku a zdravotní anamnéze v rizikové skupině. Přesto, že mu je kromě jiného podáván experimentální lék remdesivir, shodují se lékaři, že po třech dnech hospitalizace nemůže mít nad koronavirem vyhráno. To ostatně přiznal i jeden z jeho ošetřujících lékařů. Navíc upozorňují, že může být stále infekční.

Americký prezident nicméně občanům v později zveřejněné nahrávce občanům vzkázal, že se vrátil tak rychle proto, že je třeba pokračovat v práci a nemít z koronaviru přehnané obavy. „Vracíme se k práci. Budeme v čele. Jako váš vůdce jsem to musel udělat. Věděl jsem, že podstupují riziko, ale musel jsem to udělat,“ prohlásil.

Dostal remdesivir i kortikosteroid

Snaha o co nejrychlejší návrat k normálnímu programu je vzhledem k probíhající kampani před listopadovými prezidentskými volbami pochopitelná, podivnější je ale mlžení kolem toho, jak vážný ve skutečnosti Trumpův zdravotní stav je a hlavně byl. Média informovala o potížích s klíčovými orgány a nejméně dvou případech poklesu saturace kyslíkem (dechové nedostatečnosti). Trump přesto spěchal s návratem, k němuž se rozhodl sám, byť mu ho lékařský tým posvětil.

Prokázanou nákazu koronavirem u sebe a své manželky Melanie Trump oznámil   na Twitteru ve čtvrtek. O víkendu pak lékaři kvůli zhoršení jeho zdravotního věku a vzhledem k vysokému věku nařídili hospitalizaci.

V nemocnici lékaři šéfovi Bílého domu nasadili experimentální lék remdesivir. Ještě během víkendu pak konstatovali, že se Trumpův stav zlepšil a zdá se stabilizovaný.

Podle zdrojů CNN Trump požadoval už v neděli, aby byl propuštěn z nemocnice, protože by to mohlo vytvářet dojem, že je slabý. V neděli přitom lékaři zjistili, že mu nasycení krve kyslíkem v pondělních dnech dvakrát pokleslo a dostal krom remdesiviru také kortikosteroid dexametazon, který se dává jen vážně nemocným.

Také přečtěte

„Člověk má dělat to, nač má sílu.“ V porevolučním Česku pomohla nastartovat neziskovky – G.cz

Paní Olga Zatímco někdejší prezident Václav Havel je stále diskutovanou osobností české historie, jeho první …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *