Web zprávy

Trump si najal představitele Obamy, aby ho ‚rituálně propustil z úřadu‘, popsal v knize právník Cohen | iROZHLAS

Americký prezident Donald Trump byl už před svým prvním zvolením posedlý minulým prezidentem Barackem Obamou. Zpochybňoval jeho místo narození i to, jak se dostal k diplomům prestižních univerzit. Ve vzpomínkové knize, která vyjde příští týden, to napsal bývalý Trumpův osobní právník Michael Cohen.Washington

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítVe vzpomínkové knize, která vyjde příští týden, to napsal bývalý Trumpův osobní právník Michael Cohen. | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Reuters

Tvrdí v ní, že Trumpovo pohrdání Obamou šlo tak daleko, že si budoucí prezident najal představitele Obamy a natočil s ním video, v němž tehdejšího prezidenta „rituálně propustil z úřadu“. Z knihy Disloyal – A Memoir (Neloajální – Paměti) citovala zpravodajská stanice CNN, která získala titul ještě před úterním vydáním.

Cohen nejmenoval černocha najatého na tento úkol, ale v knize je fotografie, na níž Trump sedí za stolem naproti černochovi, který má odznak americké vlajky v klopě saka, a na stole leží dvě knihy, přičemž na jedné z nich je Obamovo jméno.


Trump lže a nemá žádné zásady, říká na tajně pořízených nahrávkách jeho sestra


Číst článek

Trump Obamu vystřídal v úřadu po dvou funkčních obdobích. Obama se už ve volbách roku 2016 o třetí mandát ucházet nemohl.

Cohen si odpykává tříletý trest vězení – přiznal se k porušení zákonů a byl také odsouzen za lhaní Kongresu, daňové úniky a podvody. Považuje se ale za člověka, který se pohyboval v Trumpově blízkosti a dobře ho zná. Označuje ho za „podvodníka, lháře, hrubiána, rasistu a predátora“. Podle něj chce prezidentský úřad zneužít výlučně k osobnímu finančnímu zisku. Bílý dům ale poukazuje na problémy, jaké má se zákonem sám Cohen, a označil ho za nedůvěryhodného.

‚Gangsterské taktiky

Cohen se omluvil za své kroky, jimiž Trumpovi pomohl dostat se k moci, ale podle CNN v knize zpochybnil některé trestné činy, k nimž se dříve přiznal. Označuje se za oběť gangsterské taktiky federálních prokurátorů.

CNN poukazuje na jeho zdrcující kritiku Trumpa. Cohen se prý za pobytu ve vězení „ještě více utvrdil v přesvědčení, že Trump se úřadu nevzdá mírumilovně“.

Jeho ideálem mocného muže je prý ruský prezident Vladimir Putin – Trumpa oslňuje Putinovo bohatství a vliv stejně jako schopnost mít vše pod kontrolou, od tisku po finanční instituce. „Zavřít za mříže politické nepřátele, kriminalizovat opozici, zničit tisk procesy za pomluvy – neuvědomoval jsem si toto Trumpovo vidění, dokud nezačal bojovat o prezidentský úřad,“ píše Cohen.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Bourání pomníků? Před 100 lety se řešil habsburský odkaz

V seriálu Před 100 lety připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště