Web zprávy

Trump uctil památku soudkyně Ginsburgové. Když přistoupil k rakvi, lidé bučeli


Prezident spolu s první dámou Melanií Trumpovou v černých rouškách v tichosti stanuli nad schody soudu a hleděli na rakev Ginsburgové, která byla zahalena americkou vlajkou a doplněna výzdobou z bílých květin.

Smrt liberální soudkyně jen několik týdnů před listopadovými prezidentskými volbami vyvolala spory o budoucím složení Nejvyššího soudu, kde už nyní mají konzervativci převahu. 

V případě potvrzení dalšího konzervativního soudce by to znamenalo, že konzervativci nad liberály převáží poměrem šest ku třem.

Trump tento týden avizoval, že hodlá nominovat ženu. Kandidáta musí potvrdit Senát, kde však Trumpovi republikáni mají většinu. Ve středu prezident prohlásil, že výsledky listopadových voleb skončí u Nejvyššího soudu, takže je nutné ho co nejdříve plně obsadit. 

Demokraté naopak míní, že nového soudce Nejvyššího soudu, který má doživotní mandát, by měl vybrat až vítěz prezidentských voleb.

Jako Příběh služebnice? Na Nejvyšší soud USA chce i ortodoxní křesťanka

Trump označil Ginsburgovou za „úžasnou ženu“, řadu přihlížejících ale jeho příchod k rakvi popudil. Chvíli poté, co šéf Bílého domu na místo dorazil, na něj začal bučet dav vzdálený několik desítek metrů. Když Trump stál u rakve, začali lidé skandovat „nevolte ho“. 

Zatímco volání sílilo, odešel prezident do budovy. Když se pak prezidentská kolona vracela do Bílého domu, zaznělo z davu jméno Afroameričanky Breonny Taylorové, která zemřela při březnovém policejním zásahu.

Lidé uctili památku zesnulé Ginsburgové před budovou Nejvyššího soudu (19. září 2020): 

Také přečtěte

Dvě středočeské nemocnice vyhlásily stav hromadného postižení osob

„Ve dvou středočeských nemocnicích je vyhlášen stav hromadného postižení osob. Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště