Web zprávy

Trump už možná není schopen vládnout, míní demokratka Pelosiová. Chce komisi


„Jeho odtržení od reality by bylo vtipné, kdyby nebylo tak smrtící,“ prohlásila Pelosiová s odkazem na Trumpovy čtvrteční výroky v televizi Fox News, a sice že je „extrémně mladý“ a „perfektní fyzický vzorek“. 

Nákaza covidem byla požehnáním od Boha, řekl Trump. Léčbu si naordinoval sám

Američané si podle demokratické političky zaslouží vědět, jaký je prezidentův zdravotní stav a kdy měl poslední negativní test na covid-19 před tím, než přiznal, že se on i jeho žena Melania nakazili. 

Otázka, kterou si totiž nyní mnozí kladou, je, s kolika lidmi se setkal v době, kdy už mohl být infekční.  Pelosiová také upozornila na léky, které prezident během léčby dostával, a na chaos, který Trump po vyléčení vyvolává svými kroky.

Šéf Bílého domu například oznámil, že ukončuje jednání o balíku pomoci na podporu ekonomiky zasažené pandemií. Dodal, že pokračovat se bude poté, co vyhraje volby. Americké akciové trhy reagovaly na Trumpovo oznámení prudkým propadem.

Kromě remdesiviru Trump užíval experimentální koktejl protilátek od firmy Regeneron a kortikosteroid dexametazon, k tomu dávky vitaminu D, aspirinu a melatonin. 

Podle Pelosiové je otázkou, zda nějak neovlivňují Trumpovo chování. Proto cítí potřebu probrat možný vznik komise, která by hodnotila, zda je prezident s to nadále zastávat svůj úřad. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů také míní, že prioritou Trumpa ani jeho týmu nikdy nebylo porazit koronavirus a že problémy celé měsíce ignorovali. 

Komise má vzniknout na základě 25. dodatku americké ústavy, který stanovuje, za jakých okolností prezident předá pravomoci viceprezidentovi. „Čtvrtá část dodatku říká, že se viceprezident okamžitě stává úřadujícím prezidentem, pokud se většina sboru zřízeného dle zákona, po boku viceprezidenta, písemně usnese, že prezident už není schopen pracovat,“ připomíná i televize CNN. 

Trump se těší široké podpoře republikánů, zejména v Senátu, v němž mají většinu. Návrh tak má prakticky nulovou šanci, že by vešel v platnost, dodává CNN s tím, že demokraté se jím snaží především přitáhnout pozornost k Trumpovu zdraví, o kterém jeho lékaři zveřejnili jen velmi málo podrobností. 

Sám prezident k nápadu poznamenal, že to není on, koho by měla veřejnost chtít pozorovat. „To šílená Nancy by měla být pod dozorem! Neříkají jí ‚šílená‘ pro nic za nic!“ napsal o Pelosiové na Twitteru. Tam také sdílel názor, že demokraté si zřejmě nebudou tak jistí výhrou svého kandidáta Joea Bidena, když přemýšlí o dalším způsobu, jak Trumpa sesadit.

Lék s embryonálními buňkami odpůrci potratů nevadí

O své léčbě prezident říká, že je to zázrak, který by měli dostat všichni nakažení Američané. O regeneronu pak prohlásil, že si ho předepsal sám. „Dostal jsem infekci, slyšel jsem o tomto léku a řekl jsem lékařům, že mi ho mají dát. Byl to můj návrh,“ popsal prezident na videu. Prohlásil také, že je to lék na koronavirus, což odborníci okamžitě vyvrátili.

Ironií osudu je, že lék regeneron (stejně jako remdesivir a další medikamenty) byl podle deníku The Guardian vyvinut za použití lidských buněk z ledviny embrya potraceného v sedmdesátých letech v Nizozemsku. 

Trump přitom patří k zastáncům omezení dostupnosti potratů a příznivci úplného zákazu interrupcí se řadí mezi prezidentovy voliče. Jeho vláda také zastavila financování výzkumu zahrnujícího buňky získané z potratů, píše list The New York Times. 

Ten cituje nejmenovaného vládního úředníka, podle nějž Trumpovo užívání regeneronu není v protikladu s jeho oficiální politikou, protože ta se nevztahuje na buňky získané před rokem 2019. „Pokrytectví tohoto muže nikdy netrápilo, pokud vím,“ okomentoval neurolog Lawrence Goldstein z univerzity v San Diegu, který sám tyto buňky při své práci používá.

Také přečtěte

Pohodový zápas, těší hradecké vítězky rekordního derby s Trutnovem

Za normálních okolností by se tento výsledek, v němž favorit jasně přehrál outsidera, přešel bez …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *