Web zprávy

Turci sestřelili náš letoun, tvrdí Arménie. Ankara mlčí, Baku to popírá


Na hranici Náhorního Karabachu se znovu rozhořely střety mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Na snímku jsou arménští vojáci. (29. září 2020)


| foto: AP

Mluvčí arménského ministerstva obrany podle agentury Reuters uvedla, že letadlo SU-25 právě plnilo své úkoly, když jej turecká stíhačka F-16 sestřelila. Turecko zatím incident nepotvrdilo. Jeho stroj nicméně údajně vzlétl z ázerbájdžánské letecké základny v dopoledních hodinách.

Incident přichází v kontextu nových střetů u hranic sporného území Náhorní Karabach mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Vláda druhé jmenované země tvrzení Arménie popírá.

Turecko dalo opakovaně najevo, že své ázerbájdžánské partnery podpoří  „v takové formě, jakou budou sami chtít“. Rusko, které udržuje přátelské vztahy s oběma zeměmi, v úterý vyzvalo Turky, aby přispěli k opětovnému nastolení míru v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP. 

Boje mezi ázerbájdžánskými vojsky a arménskými separatisty si od neděle vyžádaly už skoro stovku mrtvých. „Vyzýváme všechny země, zejména země partnerské, jako je Turecko, aby udělaly vše možné pro ukončení bojů a návratu k mírovému urovnání tohoto konfliktu,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Peskov podle agentury Interfax zdůraznil, že prohlášení o vojenské podpoře jedné ze znepřátelených stran „jen přilévají oleje do ohně“. Moskva je „kategoricky proti tomu“.

Arménie obviňuje Turecko ze sestřelení jejího vojenského letounu:

Také přečtěte

RECENZE: Až nepříjemně povědomé. Karanténa, kde musí stačit Medici

Osmidílná série, kterou v české premiéře uvádí Skylink7, se odehrává na oddělení interny, kde se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště