Ukrajinci postaví první podzemní školu. Bude pro tisícovku dětí a odolá raketám


V ukrajinském Charkově se bude stavět první škola v podzemí, ve které se žáci budou moci vzdělávat bez obav o svůj život. Zařízení má splňovat moderní požadavky na obranu, aby ustálo i raketové ostřelování.

V Charkově lidé musejí žít kvůli ruským útokům i ve stanicích metra.

|
Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Cílem raket a dronů ruské armády se pravidelně stává ukrajinská Charkovská oblast. Ovlivňuje to zejména život civilních obyvatel. Lidé nemohou v bezpečí chodit do obchodů, práce a dokonce ani spát doma v posteli, jelikož střely často zasáhnou i obytné domy. Stejnému nebezpečí čelí i školy a další vzdělávací zařízení. Stanice BBC s odkazem na údaje Kyjeva uvedla, že od začátku války na Ukrajině jich bylo po celé zemi zničeno přes 360 a další více než tři tisíce poškozeno.

Vojenský výcvik na krymské střední škole

Rusko z dětí vychovává vojáky. Soutěží v hodu granátem a sestavují Kalašnikov

Zpráva agentury UNICEF pak odhalila, že v současné době studuje prezenčně pouze třetina ukrajinských žáků. Mnozí musí navštěvovat vyučování ve stanicích metra a dalších provizorních krytech, kde často není ani řádné vytápění.

Tyto problémy se pokusí v Charkově vyřešit stavbou první podzemní školy na Ukrajině. Starosta východoukrajinského města Ihor Těrechov uvedl v příspěvku na sociální síti Telegram, že ukryté zařízení umožní až tisícům dětí bezpečně studovat, a to i během raketového ohrožení. „Škola bude splňovat nejmodernější požadavky na ochranu budov,“ prohlásil.

Těrechov ale neuvedl jakékoliv podrobnosti o tom, kdy bude vzdělávací instituce v podzemí otevřena, a rovněž kolik žáků přesně se v ní bude učit. Zdůraznil, že úřad letos ani v příštím roce nesníží výdaje na školství, a to i navzdory nedostatku prostředků v rozpočtu.

Kyjevské metro je největší úkryt tamních obyvatel před ruskými raketami:

Složité podmínky výuky

Deník The Guardian uvedl, že zatímco mnoho škol ve frontových oblastech musí po celou dobu války vyučovat online, v Charkově před začátkem letošního školního roku 1. září úřady zorganizovaly v pěti stanicích metra asi šedesát samostatných tříd, čímž vytvořily studijní prostory pro zhruba tisíc školáků.

BBC dodala, že studenti se na místa dopravují pomocí autobusů a učí se na dvě směny. Ranní začíná v devět hodin místního času, odpolední ve třináct hodin. V každé stanici metra rovněž slouží policie a záchranáři.

Olena Zelenská promluvila o tom, jaké dopady má válka na její rodinu.

První dáma Olena Zelenská poskytla upřímný rozhovor. I její rodina válkou trpí

Ačkoliv rozhodnutí může vypadat riskantně, děti si znovu otevřenou denní výuku pochvalují. „Po dvou letech studia přes internet je skvělé, když přijdete do třídy a vidíte spolužáky na vlastní oči. V zásadě je i tímto způsobem mnohem snazší se učit,“ řekl pro Euronews student Jegor Rastorgui.

Podobně pozitivně reagovala i jeho spolužačka Sofia Semenčuková, která doufá, že ji prezenční studium pomůže s lepší přípravou na přijímací zkoušky na vysokou školu. „Chci nastoupit do Kyjeva na obor programování, takže potřebuji pokročilou přípravu matematiky,“ pověděla.

Zdroj: Youtube

„Dokázali byste si někdy představit, že se ukrajinské děti budou učit v metru? To je nyní naše realita,“ připomněla BBC dřívější prohlášení ukrajinského ministra vnitra Ihora Klymenka k aktuální situaci školství v zemi.