Ukrajinci ukázali pozemní mini-dron Targan, může útočit i dopravovat


NÁZOR: Ukrajincům se podle všeho podařilo vyvinout poměrně schopný pozemní dron, který by mohl plnit celou řadu úkolů. A v případě zničení by ho nebyla škoda.

Jelikož se drony jednoznačně osvědčily ve vzduchu, ale v poslední době i na moři, snaží se je konstruktéři přenést do všech možných úrovní, a tedy i na zem. A ačkoliv se zrovna tohle zdá jako nejjednodušší, není vůbec snadné vyvinout drony, které budou na zemi opravdu účinné a nestanou se jenom dalším šrotem. Zajímavou myšlenkou pozemního dronu je ukrajinský Targan, což v překladu znamená šváb, čemuž vděčí stroj i za své označení „švábí dron“.

Dron Targan uveze náklad 30 kg

Konstruktéři bezpilotního stroje se vydali cestou nepříliš komplikované konstrukce, a spíše se snažili vytvořit jednoduché a víceúčelové vozítko. To má být schopné pohybovat se i v náročnějším terénu, a zároveň být snadno ovladatelné a nést různé druhy nákladu do hmotnosti až 30 kilogramů. A jelikož je dron Targan vyrobený z běžně dostupných materiálů, je i levný a nenáročný na výrobu, takže může vznikat ve vyšších počtech.

Jednou z prezentovaných možností je využití dronu k pokládání min – videa ukazují, že je schopen vézt minimálně jednu, ale podle tvaru nosiče možná i dvě protitankové miny TM-62. Dron by tak bylo možné vyslat tam, kde by bylo pro vojáka položení miny obtížné nebo nebezpečné. Jeho dosah je 1,5 km, což moc není, ale v případě bojiště by to mohlo stačit. Mina z dronu po odjištění sklouzne a ten může pokračovat dále. Na jakémsi rameni má pak nejspíše umístěnu kameru, takže obsluha dobře vidí na cestu před ním.

Targan by mohl zajet i pod tank

Jinou možností pozemního dronu je pak jeho přeměna v sebevražedný – minu nebo nálož by v takovém případě mohl dopravit přímo pod vozidlo jakým je tank, případně na nějakou nepřátelskou pozici, a tam by se odpálil. Vlastně by se jednalo o jakousi konstrukci inspirovanou německým sebevražedným vozítkem Goliath z 2. světové války, i když německý nosič byl pásový, kdežto ukrajinský se pohybuje na 4 kolech.

Jedna z verzí ukrajinských námořních dronů

Targan by ale bylo možné použít podle jeho autorů i jako zásobovací, a to třeba pro jednotky na pozicích pod palbou. Dokázal by jim dopravit střelivo, potraviny a další materiál. Vzhledem ke své nízké konstrukci by bylo i menší riziko, že ho nepřítel spatří. Ovšem i kdyby se tak stalo a nakonec ho zničil, ztráta levného dronu by byla méně bolestivá než například vojáka, který by se pokusil zásoby pod palbou na pozice dopravit.