Web zprávy

Ústavní soud se zastal muže, který musel pro syna jezdit stovky kilometrů

Soud muži po rozvodu stanovil, že může se synem trávit každý třetí víkend od pátečního odpoledne do nedělního podvečera. Vyzvedávat i vracet jej musí před domem matky – ten je ale od jeho bydliště vzdálený 273 kilometrů. V součtu tak muž během víkendu strávil za volantem zhruba 18 hodin a najel přes 1000 kilometrů.

Navrhoval proto, aby se na převozu chlapce podílela i matka a aby se tak rodiče střídali. To obecné soudy odmítly, zastání muž našel až u ÚS.

„Ústavní soud konstatuje, že větší vzdálenost mezi bydlišti rodičů dítěte nemůže za standardních okolností jít k tíži pouze jednomu z nich,” uvedl v odůvodnění verdiktu soudce zpravodaj Jan Filip s tím, že právě kvůli obtížím s dojížděním se snížil kontakt otce a syna.

Případ proto vrátil soudům k došetření. „Ústavní soud nikterak nepředjímá výsledek znovu otevřeného řízení před obecnými soudy, avšak zdůrazňuje, že rozhodnutí ve věci rozložení práv a povinností rodičů při realizaci styku s nezletilým musí být proporcionální a úměrné oběma rodičům a jim stanoveným povinnostem při péči o dítě,” zdůraznil ÚS.

Také přečtěte

Koronavirus – Multisystémový zánětlivý syndrom. Napadá nejmenší, jak poznat příznaky?

Blesk.cz: Paní doktorko, koronavirus se v Čechách vyskytuje již rok. Od počátků se hovořilo, že …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště