Web zprávy

‚Uvalte sankce.‘ Lídryně opozice Cichanouská vyzývá OSN k vyslání pozorovatelské mise do Běloruska | iROZHLAS

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala OSN, aby do Běloruska vyslala pozorovací misi. Informovaly o tom agentury Reuters a TASS. Spojené národy by podle ní měly také odsoudit násilné potlačení protestů proti prezidentským volbám, v nichž oficiálně zvítězil autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Běloruská opozice a řada zemí včetně Evropské unie ale považuje tento výsledek za zfalšovaný a neuznává ho.New York/Vilnius

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítCichanouská vyzvala mezinárodní společenství, aby uvalilo sankce na představitele běloruského režimu | Zdroj: Reuters

Cichanouská, která se uchýlila do Litvy, hovořila prostřednictvím videohovoru před Radou bezpečnosti OSN. Vyzvalo ji k tomu Estonsko, které je nyní nestálým členem tohoto orgánu.


Lukašenko obvinil Česko a další země, že ovlivňují nynější protesty. Rusko radí udržet si suverenitu


Číst článek

Čelná představitelka běloruské opozice byla prezidentskou kandidátkou ve volbách 9. srpna, které podle svých stoupenců vyhrála. Podle oficiálních výsledků nicméně zvítězil s více než 80 procenty hlasů Lukašenko.

„Vyzýváme OSN, aby do Běloruska bezodkladně vyslalo monitorovací misi, která by zaznamenala situaci ‚v terénu‘,“ prohlásila podle agentury TASS Cichanouská.

„Požadujeme okamžité propuštění všech politických vězňů, kteří jsou despoticky zadržováni,“ dodala s odkazem na některé vězněné prezidentské kandidáty, mezi nimiž je i její manžel Sjarhej Cichanouski. Rada OSN pro lidská práva by se podle ní měla sejít k mimořádnému zasedání, jehož tématem by byla právě situace v Bělorusku.

EU se shodla na sankcích

Cichanouská dále vyzvala mezinárodní společenství, aby uvalilo sankce na představitele běloruského režimu, kteří jsou zodpovědní za volební podvody a represe vůči demonstrantům, jež opoziční reprezentantka označila za zločiny proti lidskosti.


Sankce proti Bělorusku a důvěryhodnost Evropské unie


Číst článek

Evropská unie již před týdnem oznámila, že její členské země se shodly na podobě sankčního seznamu, kterým osoby odpovědné za volební manipulace a následné represe v Bělorusku potrestají.

Lukašenko podle Cichanouské „už nezastupuje Bělorusko“. Dodala, že opozice je připravena k jednání se „všemi stranami, které ctí svrchovanost a územní celistvost Běloruska“.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Apple v uplynulých šesti letech převzal zhruba stovku podniků

Největší akvizicí Applu v posledním desetiletí bylo převzetí výrobce sluchátek Beats Electronics, kterého založil rapper …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště