Web zprávy

V Brně začíná festival k poctě Leoše Janáčka. Bude i streamovat


Přehlídka, která se v Brně koná každé dva roky, vždy sleduje ve vztahu k Janáčkovi určité téma. Letos to bude období prvních dvou desetiletí dvacátého století, kdy se v hudbě střetával doznívající romantismus s avantgardou, jež popírala v hudbě dosud platná pravidla.

„Janáček jako by procházel tímto překotným vývojem nezasažen, svébytný, nepropadající jednoznačně žádné z těchto nových koncepcí. Ale nenechme se mýlit. Janáček vše, co se kolem něj v umění dělo, bedlivě sledoval a často i intenzivně studoval a mnohé projevy obohacovaly jeho tvorbu, byť třeba jen latentně,“ přibližuje člen umělecké rady festivalu, muzikolog Jiří Zahrádka.

Na přehlídku zavítá kromě našich předních komorních ansámblů, mezi nimiž bude i Pavel Haas Quartet, například rakouský Sbor Arnolda Schönberga anebo slovenský tenorista Pavol Bršlík, který přednese Janáčkův Zápisník zmizelého.

Součástí programu bude i premiéra nové inscenace opery Řecké pašije od Bohuslava Martinů, kterou s operním souborem Národního divadla Brno připravil umělecký šéf Jiří Heřman anebo představení opery Její pastorkyňa se sopranistkou Karitou Mattilou. Do Brna přijede i Maďarská státní opera s inscenací Straussovy Salome. Festival ukončí Bamberští symfonikové se svým šéfem Jakubem Hrůšou.

Kvůli současné epidemiologické situaci se festival rozhodl vybrané pořady živě přenášet na internetu. Ve čtvrtek 1. října bude na webu festivalu dostupný live-stream z provedení Zápisníku zmizelého a v neděli 11. října pak vystoupení souboru Pavel Haas Quartet. Reprízu inscenace Osudu, která se uskuteční 14. října, odvysílá živě platforma OperaVision.

Také přečtěte

Ostravští volejbalisté na silný Liberec v prvním souboji nestačili

Ostravští volejbalisté po prvním souboji s Libercem důvod k takovéto radosti neměli, ale bez boje …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště