Web zprávy

V čele Světové obchodní organizace bude poprvé stát žena

Šestašedesátiletá bývalá nigerijská ministryně financí a zahraničí Ngozi Okonjová-Iwealová  je ekonomka a odbornice na rozvoj. Nyní předsedá představenstvu světové aliance pro očkování GAVI, kterou založila nadace Billa a Melindy Gatesových. Dříve řekla, že WTO by měla pomáhat chudým zemím, aby se dostaly k lékům a vakcínám na nemoc covid-19.

Třiapadesátiletá Ju v pozici jihokorejské ministryně obchodu uzavřela dohody se Spojenými státy, Čínou a dalšími zeměmi. Zkušeně se v nesnadných časech pohybuje na poli obchodu a ctí mezinárodní pravidla, napsala agentura Reuters.

WTO vybírá nového šéfa v době, kdy čelí své největší krizi za 25 let. V současnosti je paralyzován mechanismus WTO pro řešení obchodních sporů. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž blokuje jmenování členů nejvyššího orgánu WTO, který o obchodních sporech rozhoduje.

Trump je hlasitým kritikem WTO a několikrát už pohrozil, že Spojené státy organizaci opustí. Bílý dům si stěžuje, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor Spojených států.

Nová šéfka WTO bude muset řešit i rostoucí obchodní napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami – Čínou a USA. Zabývat se bude také nárůstem obchodních bariér, který vyvolalo šíření koronaviru.

WTO je mezivládní organizací, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem pro urovnávání obchodních sporů mezi státy a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. WTO má 164 členských států včetně České republiky.

Také přečtěte

Kontroverzní chování není u poslance Volného zvláštností. V minulosti urazil studenty i prezidenta Havla

Nezařazený poslanec Lubomír Volný na sebe ve čtvrtek odpoledne upoutal pozornost celé republiky, a to …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *