V Evropě nemá obdoby. Život v kufříku pomáhá odloženým dětem uchovat vzpomínky


Až 500 dětí ročně je odloženo hned po porodu nebo odebráno matce v porodnici. Kromě rodičů jim chybí i vzpomínky na rané dětství, fotky, první hračky, věci na památku. Napravuje to projekt Život v kufříku, který nedávno získal v Evropském parlamentu ocenění.

Desítky odložených dětí prošly rukama Michaele Chmelařové, vrchní sestře dětské kliniky ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zmínila se o tom tehdy těhotné Martině Wojtylové Opava. Zakladatelka Nadačního fondu La Vida Loca to tak nenechala a společně v roce 2015 rozjely projekt Život v kufříku.

Přečtěte si rozhovor s přechodnou pěstounkou, která se stará o odložená a odebraná miminka:

Přechodná pěstounka Vanda Jandová

Do kufříku dávám odloženému miminku třeba i vzpomínky z výletu, říká pěstounka

Nadace obstarala kufříky s výbavičkou pro miminko, se vzpomínkovou knížkou či fotoalbem, zdravotní sestry ve vinohradské porodnici ho pak plnily otisky nožiček a ručiček, jeho fotkami či základními údaji. Postupně se k nim přidala šedesátka dalších porodnic.

Patří k nim i Neonatologické oddělení Fakultní nemocnice Brno. „Cílem je, aby si každé dítě, které odchází do náhradní rodinné péče či do adopce, odnášelo s sebou vzpomínku na vstup do života,“ vysvětlili místní zdravotníci. Jen zde už rozdali osmdesát kufříků, po celé republice jich bylo 2200.

Zdroj: Youtube

Inspirace pro ostatní státy

Martina Wojtylová Opava za projekt převzala koncem října v Praze Cenu evropského občana. Počátkem listopadu se pak zúčastnila slavnostního předávání v Evropském parlamentu.

„Náš projekt nemá v Evropě obdoby. Jsme proto rádi, že jsme ho mohli v Bruselu představit a inspirovat tak další země,“ sdělila českým novinářům po ceremoniálu.

„Už za mnou byli zástupci šesti zemí a ptali se, jak to děláme, jak to funguje a jak se nám to osvědčuje. Rádi budeme skrze Život v kufříku učit další státy, jak s odloženými dětmi pracovat,“ doplnila.

Ocenění by podle ní mohlo motivovat stovky zdravotních sester, které zdarma kufříky plní. Ráda by také evropský triumf využila k získání grantu. „Za osm let jsme totiž na žádný český nedosáhli,“ upozornila.

Pěstounů je v Česku málo:

V Pardubickém kraji chybí desítky pěstounů. Ilustrační foto

V Česku chybí desítky pěstounů. Náhradní rodina pro Vanesku se hledá

Podle místopředsedkyně Evropského parlamentu a patronky ceny Dity Charanzové vítězné projekty ukazují, že obyčejní lidé dokážou zcela neobyčejné věci. „Cítila jsem se jako hrdá Češka, když ze dvou stovek kandidátů byli vybráni hned dva čeští a Život v kufříku mohla jeho iniciátorka zde v parlamentu ostatním představit,“ sdělila českým novinářům.

Druhým úspěšným českým projektem se stala integrace ukrajinských žáků a jejich rodin v ostravské Základní a mateřské škole Václava Košaře.