Web zprávy

V Iráku zůstanou dva tisíce vojáků, řekl Trump. Slibuje historickou dohodu


Trump ve čtvrtek rovněž řekl, že k historické dohodě o navázání diplomatických vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty (SAE) a Izraelem by se mohla připojit ještě další země z regionu, neupřesnil však která.

Slavnostní ceremoniál k podpisu dohody, díky níž se SAE stanou teprve třetí arabskou zemí, která se rozhodla pro normalizaci vztahů s Izraelem, je plánovaný na 15. září v Bílém domě. Podle agentury Reuters se však prezidentovi vyjednavači snažili přesvědčit další země z oblasti Perského zálivu, jako například Bahrajn či Omán, aby se k dohodě s Izraelem také připojily.

Washington pomáhal normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi vyjednat z pozice prostředníka a označuje ji za historický krok. Tento diplomatický počin ocenila i řada jiných zemí včetně Evropské unie.

Trump sice neuvedl, jaká země by se mohla dohody rovněž zúčastnit, prohlásil však, že tak dříve nebo později učiní Saúdská Arábie. „Myslím, že se nakonec stane to, že se připojí hned několik zemí. Ty velké se budou připojovat. Hovořil jsem s králem Saúdské Arábie, mluvíme spolu. Právě jsme zahájili dialog. A oni se přidají,“ řekl americký prezident. Podle agentury Reuters se Saúdská Arábie zatím nevyjádřila k tomu, zda se její zástupci chystají podpisu dohody zúčastnit.

Americkým vojákům dochází s Trumpem trpělivost, přiklánějí se k Bidenovi

Trump rovněž oznámil, že USA budou mít brzy v Iráku jen dva tisíce vojáků. Velitel armády USA na Blízkém východě Frank McKenzie přitom ve středu řekl, že USA sníží do začátku října počet členů jednotek o více než 2 000, a to z asi 5 200 na 3 000. McKenzie uvedl, že toto rozhodnutí vychází z důvěry USA v irácké bezpečnostní složky a jejich schopnost fungovat nezávisle.

Prezident opakovaně slibuje, že přivede domů americké vojáky, kteří působí dlouhodobě v konfliktních zónách v zahraničí. USA letos uzavřely dohodu s povstaleckým hnutím Tálibán, na jejímž základě zahájily po devatenácti letech stahování vojsk z Afghánistánu.

Také přečtěte

Záhada v Berchtesgadenu: Okres je tři měsíce v uzávěře, počty nakažených vůbec neklesají

„Šrouby se musejí utáhnout,“ řekl zemský rada Bernhard Kern (CSU), když v říjnu začaly razantně stoupat …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *