Web zprávy

V Kuníně na zámku jsou k vidění tisíce růží, na počest hraběnky Marie Walburgy

Hraběnka Walburga z rodu Harrachů (1762–1828), která zámek vlastnila od roku 1781, by měla z akce velkou radost. „Podle vzpomínek milovala hraběnka Walburga růže natolik, že v pokoji kolem sebe měla vždy až 100 sklenic s růžemi,“ uvedl kastelán zámku Jaroslav Zezulčík.

Komnaty, včetně té její původní, jsou vyzdobeny růžemi a dalšími květinami, svázaných do působivých aranžmá, třeba květinového kočáru či obrovské květinové kašny. Rozkvetla i zámecká jídelna a nejméně šest dalších zámeckých pokojů.

Na výzdobě pokojů na počest zámecké patronky se podílely tři na sobě nezávislé osmičlenné skupiny floristů. „Jedna vyzdobila první patro, dvě skupiny pak zvlášť každá část druhého patra,“ popsal florista a hlavní „mozek“ akce Slávek Rabušic (58).

Kastelán Jaroslav Zezulčík s nalezenými snímky historické Tatrovky s původním majitelem zámku.

Nachystali tisíce květů

V letošním roce je pořádána slavnost v dosud největším rozsahu. „Použili jsme tři tisíce květin, tisícovka jsou růže. Něco je z mé zahrady, něco ze zahrad kamarádů a nebudu zastírat, něco jsme dovezli i z Holandska,“ podotkl Rabušic.


Florista Slávek Rabušic (58) představuje největší aranžmá akce – květinovou kašnu. Michal Charbulák

Největší lákadla výstavy, naaranžovanou kašnu či kočár si nechal Slávek Rabušic vyrobit na míru. „Některé prvky jsme si nechali vyrobit uměleckým kovářem,“ usmál se.

Babišův florista Šablatúra zmizel. Na sociálních sítích má „vybíleno“ a Monika zamčeno.

Je třeba přijít včas

Návštěvníci zámku jsou nadšeni a mnohdy velmi příjemně překvapeni. „Tak víte, veřejnost čeká několik kytiček ve vázách na stolku. O to víc pak nadšeně koukají na to, co jsme pro ně nachystali,“ řekl florista.

Květinová výzdoba bude v plné podobě k vidění pouze do neděle 4. října. „Poté se budou květiny a aranžmá upravovat podle jejich aktuální výdrže. Proto doporučuji lidem, aby s návštěvou neotáleli,“ loučí se Slávek Rabušic.Také přečtěte

Netradiční konkurz do představenstva firmy na řízení nemocnic. V požadavcích je názorová shoda s Piráty a Starosty

Koalice Pirátů a Starostů vládnoucí v Olomouckém kraji vypsala výběrové řízení pro orgány řídící krajské …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště