Web zprávy

V Minsku opět demonstrují desetitisíce lidí. Policie zatýká

Prezident se potýká s vlnou protestů a stávek poté, co jej úřady minulý měsíc prohlásily vítězem prezidentských voleb z 9. srpna. Podle opozice byl ovšem výsledek zmanipulovaný a neuznala ho mimo jiné ani EU.

Lukašenko volební podvody popírá a nejeví žádné známky ochoty k ústupkům.

Policie sleduje úředně nepovolený pochod demonstrantů Minskem ve velkém počtu. Disponuje i obrněnou technikou, která je rozmístěna na strategických místech metropole. Pouze Lukašenkovu rezidenci, kam část demonstrantů zamířila, střeží deset obrněných transportérů, uvedla agentura Interfax.

Pochod demonstrantů Minskem

Foto: Profimedia.cz

Lidskoprávní organizace Vjasna podle AFP sdělila, že v centru Minsku bylo zadrženo nejméně 37 osob. Podle Interfaxu několik osob utrpělo zranění při potyčkách u minského závodu na traktory MTZ.

Demonstrace a policejní zásahy i v dalších městech

Protesty se odehrávají v dalších běloruských městech, mimo jiné v Grodnu, Brestu, Mogilevu či Bobrujsku.

V Grodnu na hranici s Polskem a Litvou uniformovaní policisté zaútočili na demonstranty a rozehnali jejich shromáždění. Podle agentury DPA použili i slzný plyn.

Na sociálních sítích kolovaly snímky, jak jsou policisty odvlékány i postarší ženy. Zatýkání se podle tut.by odehrálo i v Brestu.

Česko se rozhodlo poskytnout zdravotní péči a rehabilitaci pro Bělorusy zraněné při protestech po srpnových prezidentských volbách, a to prostřednictvím zdravotně humanitárního programu Medevac. Přepraví je česká armáda, veškeré náklady na dopravu i pobyt uhradí ČR.

Také přečtěte

Desetivteřinový klip s Trumpem se prodal za 6,6 milionu dolarů

Na videu, které se zřejmě vysmívá Donaldu Trumpovi, je jen ležící obří Trump pokrytý nápisy …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště