Web zprávy

V Náhorním Karabachu dál zuří boje, Arménie a Ázerbájdžán se ostřelují


Napětí v oblasti jižního Kavkazu vzrostlo v neděli poté, co se znepřátelené strany vzájemně obvinily z útoků na své území. Baku i Jerevan hlásí zraněné i padlé, včetně civilních obětí. 

Arménský premiér Nikol Pašinjan vojenské aktivity sousední země v neděli označil za vyhlášení války a vyhlásil všeobecnou mobilizaci mužů a stanné právo. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany informovalo, že jeho síly získaly kontrolu nad šesti vesnicemi, Arménie to popřela.

„Boje pokračovaly v noci. Klid zbraní není, boje pokračují a na některých místech se odehrávají dělostřelecké bitvy,“ citovala agentura TASS z prohlášení ministerstva obrany Arménie. 

Podle Jerevanu přišlo v neděli o život 31 vojáků neuznané Náhorně-karabašské republiky. Terčem ázerbájdžánského ostřelování se stalo i hlavní město této separatistické oblasti Stěpanakert.

Dělostřelecké boje potvrdilo také Baku. „Od rána 28. září arménské jednotky ostřelují ázerbájdžánskén město Terter,“ uvedlo ministerstvo obrany Ázerbájdžánu. 

Na hranici Arménie a Ázerbájdžánu se střílelo. V Náhorním Karabachu mobilizují

Již během neděle ministerstvo hlásilo „intenzivní ostřelování“ pozic ázerbájdžánské armády ze strany Arménie.

Ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. 

Nyní se enkláva převážně s arménským obyvatelstvem a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

Záběry z Arménsko-Ázerbajdžánských hranic:

Také přečtěte

iPhony čeká designová změna. Apple se má inspirovat androidí konkurencí

Rok 2017 byl pro Apple milníkem, představil totiž první iPhone s displejem přes celou čelní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště