Web zprávy

V Národním domě zmizelo 1,5 milionu na tržbách. Případ už dostala policie


Obecně prospěšná společnost Národní dům, kterou založily město Prostějov a dvě střední školy, ve městě provozuje vyhlášenou kavárnu a restauraci a na starosti má také občerstvení v místním kulturním a společenském centru.

Již letos v červnu správní rada vyhodila ředitele Národního domu, protože se objevily nesrovnalosti v účetní uzávěrce. Výsledky mimořádné inventury jsou pak zdrcující. Jen za první půlrok letošního roku chybí v Národním domě tržby za jeden a půl milionu korun. 

„Byly vypočteny reálné tržby ze spotřebovaných nákupů nápojů v částce 2,567 milionu korun. Z částky vypočtených reálných tržeb byly odečteny tržby evidované v pokladním systému, podle vydaných faktur a v kulturním a společenském centru,“ stojí v závěrech mimořádné inventury.

„Byla zjištěna hodnota chybějících tržeb v celkové hodnotě 1,458 milionu korun. Z této částky je nutno odvést správci daně 253 tisíc korun DPH,“ uvádí dokument. 

Najatá účetní kancelář se zabývala také hospodařením v roce 2019, ale kvůli nepřehlednému účetnictví nedošla k žádnému závěru. 

„Za rok 2019 nejde zcela objektivně stanovit rozdíl mezi skutečnými a předpokládanými tržbami. V Národním domě jsou dvě činnosti, kuchyň a výčep, v účetnictví sledovány kumulativně. Jak u výnosů, tak i u nákladů se obě činnosti sledovaly na společných účtech,“ stojí v dokumentu, který má k dispozici MF DNES.

Podle opozice vedení města zasáhlo pozdě

Opozice v zastupitelstvu takovou situaci už několik týdnů ostře kritizuje, považuje ji za selhání. 

„Jakmile se zjistilo, že tržby byly ukradené, správní radě podle mě nezbývalo nic jiného než podat trestní oznámení. Ale správní rada nic neudělala. Podle mě hráli o čas, protože bylo před volbami,“ řekla opoziční zastupitelka Hana Naiclerová. 

Předsedkyní správní rady Národního domu je náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová, která byla v krajských volbách na pátém místě na kandidátce ODS.

Prohlášení, že kvůli Národnímu domu už ve středu padlo trestní oznámení, zveřejnila radnice na svých oficiálních webových stránkách až po uzavření volebních místností v sobotu pozdě večer. 

„Timing této již čtyři dny staré zprávy vyšel na jedničku,“ nešetřili sarkasmem Prostějované na sociálních sítích.

Sokolová zpoždění vysvětlila tím, že se zveřejněním zprávy se muselo počkat na schválení oficiálního textu prohlášení všemi lidmi ve vedení společnosti Národní dům. 

„Důvodem okamžitého odvolání ředitele byly nejen stížnosti žáků školy, ale také zcela nevyhovující ekonomická situace v Národním domě, kterou zjistila správní a dozorčí rada poté, co jí byla začátkem června předložena ke schválení výroční zpráva a auditovaná účetní závěrka za rok 2019,“ popsala Sokolová.

Nesrovnalosti správní rada tajila až do září

Účetní závěrka tehdy zjistila minusový zůstatek ve stravenkách, které navíc nebyly přiznány v tržbách. Hospodaření Národního domu za rok 2019 kromě toho skončilo ve ztrátě 1,05 milionu korun. 

„Působení stávajícího ředitele není zárukou zajištění řádného vedení účetnictví a provozní evidence společnosti Národní dům,“ napsala ve své zprávě pro správní radu účetní kancelář.

Před veřejností to ovšem správní a dozorčí rada tajily až do září, kdy na díru v hospodaření upozornila opozice na zastupitelstvu. 

„Časová posloupnost, přepočítávání, dohledávání výsledků, zpracování mimořádné inventury, kontrola pracovněprávních vztahů a vypracování obou závěrečných zpráv bylo časově náročné. V současné době je možné informace pokládat za zjištěné a úplné, způsobilé k informování veřejnosti, což nebylo do tohoto okamžiku vhodné a žádoucí,“ přiznal šéf dozorčí rady Miloš Sklenka.

Podle něho by zveřejnění informací oslabilo pozici Národního domu při vymáhání škody vůči bývalému řediteli. 

Ten jakékoliv nesrovnalosti odmítá. „O tom, že bylo podané trestní oznámení, oficiálně nevím. Nic jsem neobdržel, takže se nemám k čemu vyjadřovat,“ reagoval odvolaný šéf Národního domu Jiří Hloch. Už před časem prohlásil, že všechna nařčení zcela a úplně odmítá.

Také přečtěte

Dior představil novou kolekci haute couture v magickém videu

Největším vrcholem každoročního módního kalendáře je Týden módy s prestižním podtitulem haute couture. Letos probíhá …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *