Web zprávy

V Rumunsku znovuzvolili starostu, i když umřel na covid

Na videu sdíleném na sociálních sítích se desítky vesničanů po skončení hlasování v neděli večer vydalo k hrobu sociálnědemokratického starosty Iona Alimana, aby tam zapálili svíčky. „Je to tvoje vítězství,” říká jistý muž. „Víme, že na nás budeš hrdý. Odpočívej v pokoji,” vzkazuje.

Aliman byl zvolen na třetí funkční období. V obci Deveselu, která má asi 3000 obyvatel, získal podle oficiálních volebních výsledků 64 procent hlasů. „Respektoval všechny zákony, nemyslím si, že se ještě někdy dočkáme takového starosty,” chválila jistá žena Alimana.

Tento bývalý důstojník rumunského námořnictva zemřel 17. září v nemocnici v Bukurešti v nedožitých 57 letech. Jeho jméno bylo už vytištěné na hlasovacích lístcích a nešlo ho odstranit, vysvětlují rumunské úřady. Deveselu ovšem čekají nové volby.

V roce 2008 si lidé v jedné vesnici na východě Rumunska rovněž vědomě znovuzvolili starostu, který zemřel krátce poté, co hlasování začalo.

Ačkoliv v Deveselu si sociální demokraté vedli dobře, celkovým vítězem nedělních voleb je Národní liberální strana (PNL) premiéra Ludovika Orbana.

V Rumunsku, kde žije asi 19,4 milionu lidí, doposud zaznamenali 123.944 případů koronavirové infekce. Zemřelo zde 4748 pacientů s covidem-19.Také přečtěte

Na Slovensku propukla otevřená vládní krize

Vicepremiér a předseda SaS zdůraznil, že je proti předčasným volbám, a otevřeně kritizoval premiéra Igora …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště