Web zprávy

V ulicích Salemu se střetli příznivci a odpůrci Trumpa

Více než sto Trumpových přívrženců a ultrapravicových aktivistů projíždělo v pondělí na svátek práce, který připadá v USA na 7. září v koloně po silnicích kolem Portlandu. Vyrazili z města Oregon City, kde se jich sešlo dopoledne u koleje Clackamas několik set a skandovali: Učiníme Ameriku zas velkou, uvedl server Oregonlive.

Střety v Salemu

Foto: Carlos Barria, Reuters

Pozdě odpoledne (v úterý nad ránem SELČ) dojela asi stovka z nich v koloně k budově oregonského kongresu. Mávali americkými vlajkami a transparenty s nápisy Trump 2020. Někteří u sebe měli zbraně, kromě holí a baseballových pálek i palné.

Této skupině se postavilo na 20 demonstrantů z hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). V následné šarvátce obě strany používaly pepřové spreje a paintballové zbraně. Nejméně jeden Trumpův stoupenec poté zmlátil svého protivníka z protirasistického hnutí baseballovou pálkou, druhý použil hasicí přístroj, uvedla agentura Reuters s odvoláním na svědky. Incidentu přihlíželo kolem 20 policistů, zatčeni byli dva agresivní příznivci prezidenta. Několik lidí bylo zraněno.

Policisté se snaží ukončit rvačku zastánce a odpůrce Donalda Trumpa v Salemu

Foto: Carlos Barria, Reuters

Pondělí bylo už 102. dnem protestů v nedalekém Portlandu, které se  tam konají  každou noc od smrti 46letého černocha George Floyda, jenž byl zabit v Minneapolisu 25. května při zatýkání bělošskými policisty. Manifestace místy doprovází násilí, když se demonstranti proti rasismu střetávají s policií i stoupenci pravice.

Trump, který ze zajištění práva a pořádku učinil hlavní téma své kampaně za znovuzvolení ve volbách 3. listopadu, označuje Portland a další města vedená demokraty za místa, kde vládne anarchie. Jeho vyzyvatel v boji Bílý dům Joe Biden tvrdí, že Trumpova rétorika přispívá k násilí.

Také přečtěte

Povinné roušky v práci: Zajistit je má zaměstnavatel. Kde jsou nutné respirátory?

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Spolu s …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště