Web zprávy

V uzavírání škol kvůli nákaze koronavirem chybí pravidla, jsou potíže a zmatky, stěžují si odbory | iROZHLAS

Vláda by podle školských odborů měla upřesnit pravidla pro uzavírání škol kvůli nákaze covidem. Nyní mohou hygienici nechat školu při karanténě pedagogů otevřenou. Podle odborářů je to problém. Například v Praze poslali hygienici do karantény několik pedagogických sborů, ale rozhodnutí o uzavření škol nechali na ředitelích. Podle odborů čelí vedení škol i jejich zaměstnanci kritice od rodičů, kteří museli zůstat doma s dětmi bez ošetřovného.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítStudentky Gymnázia Jana Keplera během prvního školního dne | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr školství Robert Plaga bude podle své mluvčí Anety Lednové požadovat zpřesnění pravidel pro rozhodování hygieniků po ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (oba za ANO). Podle Plagy by hygienici měli postupovat předvídatelně.

Šéf školských odborů František Dobšík zaslal dopis Plagovi, ve kterém ho upozornil, že některé školy v Praze musely kvůli karanténě pedagogů vyhlásit ředitelské volno. Ředitelské volno může trvat nanejvýš pět dní. Karanténa by měla být alespoň desetidenní.


Izolace dětí s příznaky a ošetřovné jen pro někoho. Pět otázek a odpovědí spojených s novým školním rokem


Číst článek

Podle spolku Pedagogická komora se v úterý při zahájení školního roku neotevřely asi dvě desítky z celkem 12 000 škol. Plaga uvedl, že je více než deset škol, které se neotevřely z rozhodnutí krajských hygienických stanic. V dalších podle něj o posunutí začátku školního roku rozhodli ředitelé.

Kvůli nákaze mezi pedagogy zůstaly zavřené třeba ZŠ profesora Švejcara v Praze 12, ZŠ waldorfská v Jinonicích nebo Fakultní ZŠ Ped FUK v Praze 13. Všechny tři počítají předběžně se začátkem školního roku v pondělí 14. září.

Rodiče učitelům nadávají

Někteří rodiče se podle odborářů na pedagogy i zřizovatele zlobí, protože musí zůstat doma s dětmi a nemají nárok na ošetřovné. Potíž je podle odborů i s výukou na dálku, kterou chtějí uzavřené školy poskytovat.

Pokud totiž hygienici sami o uzavření školy nerozhodnou, neplatí ustanovení zákona, že se žáci musí distančního vzdělávání účastnit. Někteří rodiče pak podle zástupkyně školských odborů v Praze Evy Dvořáčkové nadávají učitelům, že chtějí po dětech, aby se učily, když mají ředitelské volno.

„Pokud by byla škola krajskou hygienickou stanicí uzavřena, tento problém by nenastal,“ napsal Dobšík v dopise ministrovi.


Psychologové radí učitelům: pozor na zběsilé tempo a nezapomínejte na to osvědčené z výuky na dálku


Číst článek

Plaga o tom chce s Vojtěchem jednat v následujících dnech. „Budu chtít, aby ministerstvo zdravotnictví nebo krajské hygienické stanice na území celé republiky postupovaly konzistentně,“ řekl. „Není možné ještě k těm povinnostem, které ředitelé škol mají, přidávat další povinnosti, které má plnit krajská hygienická stanice nebo praktičtí lékaři,“ dodal.

Do řešení problému by se podle Dvořáčkové měla zapojit i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Odborářka podotkla, že bez ošetřovného musí být nyní s dětmi doma stovky rodičů a později by se podle ní mohl problém týkat mnohem více lidí. Ošetřovné se nyní dává z nemocenského pojištění ve výši 60 procent základu výdělku devět dnů na děti do deseti let.

Aktuální návrh ministerstva práce počítá s tím, že by se vyplácelo po celou dobu případného uzavření tříd či škol. Podpora by měla být na školáky do 13 let. Podle Dvořáčkové to ale Maláčová měla řešit dřív. „To je všechno už pozdě, když některé školy máme zavřené,“ uzavřela. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že úprava ošetřovného kvůli karanténě ve školách není teď urgentní a téma „není na stole“.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Audiokniha Jakobín: dramatizace Dvořákovy slavné opery zdarma

Antonín Dvořák: Jakobín | foto: Radioteka Kdo je to jakobín? A proč se tak říká i …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *