Web zprávy

Vakcína proti koronaviru: Podle vědců bude účinná i proti všem jeho mutacím

Svoji hypotézu experti z CSIRO potvrdili pomocí experimentu na fretkách, které infikovali dvěma různými mutacemi koronaviru, původně dominantní formou D a nyní převládající variantou G. K dispozici měli jednu z potencionálních vakcín, ukázala se být stejně účinná jak proti mutaci D, tak proti mutaci G. Toto zjištění umlčelo debaty, jak si vakcíny povedou v boji s různými poddruhy koronaviru.

Tento fakt rovněž znamená, že účinná vakcína se nebude muset tak často, možná dokonce vůbec, měnit a adaptovat, jako tomu je u očkování proti chřipce. Koronavirus od chvíle, kdy se koncem roku poprvé objevil v čínském Wu-chanu, zmutoval a odborníci se strachovali, že vakcíny, které jsou vyvíjeny na základě informací o původní verzi viru, nebudou efektivní.

Přední viroložka: Boj s koronavirem bude maraton. Roušky neodložíme nejméně dva roky

Vakcína se nebude muset upravovat jako u chřipky

Na počátku pandemie dominovala verze covidu-19, kterou nyní známe jako mutaci D. Ta časem v jedné specifické lokaci označené číslem 614 zmutovala na variantu G, došlo ke změně aminokyseliny aspartové na glycin, od toho označení G. Mutace virů jsou velmi časté a obvykle komplikují práce na vakcíně, jak je to patrné na očkování proti chřipce, které je třeba neustále upravovat.

Experti se proto obávali, že tomu tak stejně bude u koronaviru, že bude připravit novou vakcínu pro každou verzi viru. Výzkum CSIRO přinesl zlomové závěry a uklidnil všechny strachy, forma D a G reaguje stejně na léčbu, tudíž stačí jedna vakcína. Varianta G nyní tvoří 85 procent všech aktivních případů. Na počátku pandemie se objevovala jen zřídka, například jedna americká nemocnice měla na jaře 99 procent případů mutace D a pouze jedno procento formy G.

V Indonésii udeřila mutace koronaviru. Je desetkrát nakažlivější, ale ne tak smrtící

„Jsou to skvělé zprávy pro stovky vakcín, které jsou ve vývoji po celém světě. Náš výzkum dokázal, že vakcíny budou účinné i na mutacích,“ komentoval lídr výzkumu Seshadrí Vasan. „Rovněž se nám podařilo zjistit, že nebude třeba každoročně upravovat vakcínu, jak je tomu například u influenzy,“ pochlubil se.

SCIRO: Jsme zase o krok blíž k úspěchu

„Studie předložená našimi specialisty přinesla svět zase o krok blíže k objevu efektivní vakcíny, která lidem poskytne ochranu a zachrání nespočet životů,“ zhodnotil práci expertů šéf ústavu SCIRO Larry Marshall. „Výzkum bylo možné provést takhle rychle jen na základě spolupráce vědců nejen z Austrálie, ale z celého světa,“ ocenil Marshall.

O mutaci G se říká, že je sice nakažlivější než verze D, ale není tak smrtící, podle některých expertů je však tato hypotéza sporná.Také přečtěte

Gregory Ramos uškrtil mámu holýma rukama, dostal 45 let vězení

Gail Cleavengerová (†46) byla uškrcena synem v jejich domě ve městě DeBary poté, co se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *