Ve skladech Kauflandu se našly otřesné věci. Jen se podívejte na fotky


Když jdete na nákup do potravin, asi by vás nenapadlo, že některé zboží může být skladováno v nevyhovujících hygienických podmínkách.

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Bohužel i to je celkem běžná praxe v českých obchodech. Státní zemědělská a potravinářská inspekce na podobné záchyty upozorňuje na svém webu Potraviny na pranýři. Před několika lety musela například nechat uzavřít obchodní dům řetězce Tesco v Aši na Chebsku. Jak psal web iDnes, došlo tam totiž k zásadnímu porušení hygienických předpisů a inspektoři na mnoha místech v prodejně našli myší trus.

Myší trus ve skladech

Deratizační opatření provozovatel dlouhodobě podcenil. Výskyt hlodavců v potravinářských provozech je nebezpečný zejména kvůli riziku, že se rozšíří nebezpečná onemocnění,“ uvedl k tehdejšímu záchytu mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Letos v květnu Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla úřední kontrolu také v maloobchodní prodejně potravin Albert Hypermarket v ulici Petra Bezruče v Kladně. 


iZdroj fotografie: SZPI
Myší trus objevila inspekce v jednom ze skladů známého obchodního řetězce Kaufland

Naši inspektoři ve skladu a prostorách výkupu vratných obalů zjistili stopy po působení hlodavců. Konkrétně šlo o myší trus a poškozené potraviny,“ popsal Kopřiva. Myší trus a mrtvé hlodavce kontroly našly také v prodejně v Dolní Rovni, kterou provozuje pardubické spotřební družstvo Jednota. Prodejna měla navíc nečistoty na stěnách nebo stropě a nečistoty na podlaze, na regálech či zařízeních. Psal o tom web Vitalia.

Problémy mají prakticky všechny prodejny

V září se do hledáčku Státní zemědělské a potravinářské inspekce dostala prodejna Kaufland v Pardubicích. Byl tam takový nepořádek, že inspektoři museli nechat část prodejny dokonce uzavřít. Jak píše web Potraviny na pranýři, také v tomto obchodě se vyskytoval myší trus, myší tam dokonce běhaly mezi regály a okusovaly zboží. Čistá nebyla ani podlaha a regály, ve kterých byly potraviny uskladněny.


iZdroj fotografie: SZPI
Problém s hlodavci není podle historických záchytů zas tak ojedinělý

Tuhle zkušenost mám bohužel taky. Před pár lety se mi stalo, že jsem v Albertu u regálu s pečivem zahlédla živou myš, ani se nebála a koukala na mě. Samozřejmě jsem hned upozornila pracovníka prodejny, rohlíky jsem si už ale nekoupila,“ řekla Událostem247 Markéta Bartíková z Prahy. Inspekce letos uzavřela i Penny Market v Hradci Králové. Na místě byl totiž myší trus a ohlodané potraviny. Podle kontrolorů měl obchod problémy s hlodavci opakovaně, píše web Týden.

Co si o podobném zjištění myslíte vy? Váš názor nám dejte vědět dolů do komentářů pod článkem