Web zprávy

Ve věku 85 let zemřel oscarový scenárista filmu Pianista Ronald Harwood. Napsal i hru Garderobiér | iROZHLAS

Ve věku 85 let zemřel v úterý dramatik a scenárista Ronald Harwood, držitel Oscara za scénář k filmu Pianista. Oznámila to ve středu televize BBC. Jihoafrický rodák, který přesídlil v 50. letech do Velké Británie, patřil mezi nejvýznamnější britské poválečné dramatiky.Londýn

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítVe věku 85 let zemřel v úterý dramatik a scenárista Ronald Harwood (na snímku z roku 2012), držitel Oscara za scénář k filmu Pianista | Foto: Aurore Marechal | Zdroj: Reuters

Jeho nejznámější hru Garderobiér, kde zúročil vlastní zkušenosti garderobiéra v Shakespearovské společnosti, do repertoáru v minulých letech zařadila i některá česká divadla, například Divadlo Bez zábradlí, Městské divadlo v Mladé Boleslavi či Divadlo Bolka Polívky.


Polanski nezíská zpět členství v americké filmové akademii. Soud rozhodl, že byl vyloučen právem


Číst článek

Hra se dočkala i filmových adaptací, v roce 1983 vznikl podle Harwoodova scénáře stejnojmenný film režiséra Petera Yatese s Albertem Finneym a Tomem Courtenayem v hlavních rolích. Snímek získal pět nominací na Oscara.

Prestižní Cenu Akademie však Ronald Harwood získal až později, v roce 2002 za scénář podle předlohy, který vytvořil k filmu Pianista režiséra Romana Polanského.

Harwood je také autorem několika knih a dalších úspěšných divadelních her, například komedie Kvartet, jež se později stala předlohou stejnojmenného filmu Dustina Hoffmana.

Napsal i scénář k Polanského filmu Oliver Twist z roku 2005 nebo se podílel na scénáři k filmu Austrálie s Nicole Kidmanovou a Hughem Jackmanem v hlavních rolích.

V roce 2010 britská panovnice Alžběta II. pasovala Ronalda Harwooda na rytíře.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Vítěz Tour Pogačar prodloužil smlouvu se SAE Team Emirates

Tadej Pogačar slaví triumf v závodě Kolem Emirátů. | foto: AP „Cítím se tady jako doma. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště