Web zprávy

Vědci chtějí zrušit omezení pro mladé. Kolektivní imunita potlačí pandemii, tvrdí


Plán trojice expertů, jenž vznikl v Massachusetts a dostal název Barringtonská deklarace, představuje poslední kolo dosud sporné diskuse mezi vědci, kteří podporují radikálně odlišné řešení koronavirové pandemie.

Autoři prohlášení, Sunetra Guptaová, Jay Bhattacharya a Martin Kulldorff z Oxfordské, Stanfordovy a Harvardovy univerzity, tvrdí, že omezení spojená s covidem-19 devastují veřejné zdraví tím, že narušují rutinní zdravotní péči a poškozují duševní zdraví lidí, přičemž největší zátěž nesou sociálně slabí.

Ačkoli se řada zemí snaží virus potlačit až do chvíle, než bude dostupná účinná léčba a očkování, autoři deklarace se domnívají, že i když je zapotřebí nadále chránit starší a nemocné, ti v nejmenším ohrožení, což jsou zdraví a mladí, musí dostat možnost pokračovat v obvyklém životě.

Jeden ze signatářů prohlášení, profesor mikrobiologie na Východoanglické univerzitě David Livermore, The Guardianu řekl, že starší lidé v pečovatelských domovech mohou být lépe chráněni, pokud personál dostane více peněz za to, že bude určitou dobu bydlet přímo v zařízeních nebo blízko nich.

Ochránit ohroženou skupinu může být problém

Autoři deklarace připustili, že je sice těžší ochránit velké množství seniorů v komunitě, ale myslí si, že jednotlivci se mohou chránit sami. „Pokud je vám pětasedmdesát, můžete se rozhodnout chodit ven co nejméně. Snaha snížit počet infekcí celou pandemii jen protáhla,“ říká Livermore.

Autoři už v minulém měsíci v otevřeném dopise tvrdili, že potlačení viru je nerealizovatelné. Proti se však postavila skupina kolem profesorky Trish Greenhalaghové působící na univerzitě v Oxfordu. Ta uvedla, že není praktické celou zranitelnou skupinu odříznout od otevřené společnosti.

Obětujme zdraví seniorů a získejme imunitu, radil švédský epidemiolog

Profesor epidemiologie z Harvardu William Hanage se domnívá, že deklarace útočí na současná protivirová opatření. 

Hanageova práce naopak naznačuje, že covid-19 je pro lidi mezi třicítkou a čtyřicítkou smrtelnější než chřipka a riziko od tohoto věku exponenciálně stoupá. „To znamená, že je potřeba chránit větší část populace,“ líčí. 

Jako utratit nemocné a postižené

„Říct, že můžete virus udržet mimo některá místa v době, kdy v Bílém domě vypukla nákaza, ilustruje, jak je to pravděpodobné,“ podotkl Hanage s odkazem na skutečnost, že se koronavirem infikoval nejen prezident Donald Trump a jeho manželka, ale také mnoho dalších zaměstnanců Bílého domu.

Kolektivní imunita je nedosažitelná, muselo by zemřít mnoho lidí, tvrdí vědci

Dalším problémem je skutečnost, že nekontrolované ohnisko mezi mladými a zdravými lidmi může u mnoha z nich zanechat dlouhodobé zdravotní potíže.

„Opatření jsou nutná ke snížení počtu infikovaných. Vzhledem k tomu, že téměř polovina populace má určité zdravotní riziko, se snaha získat kolektivní imunitu rovná utrácení nemocných a postižených lidí. Je to groteskní,“ komentoval deklaraci epidemiolog Gregg Gonsalves působící na americké univerzitě v Yalu.

Také přečtěte

Slavia – Dukla, v pohárovém derby chytá Stejskal, hrají Beran a Kačaraba

Slávisté se radují z gólu, který proti Olomouci vstřelil z dorážky vlastního pokutového kopu Jan …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *