Web zprávy

Vědci se předhánějí ve výrobě vakcíny na koronavirus, Češi se ale očkovat nechtějí

„Šetření výzkumné agentury STEM/MARK mezi obyvateli ve věku 18–64 let ukázalo, že o případné očkování v současnosti není ze strany české veřejnosti příliš velký zájem,” uvádí průzkum.

Pouze 42 procent dotázaných uvedlo, že se chce očkovat, přičemž jen čtvrtina respondentů je o tomto rozhodnutí přesvědčená.

Nejvíce jsou k očkování naklonění obyvatelé Prahy. „Ti si zřejmě uvědomují, že žijí v nejpostiženějším regionu a denně se potkávají s největším počtem potenciálně nakažených,“ říká analytik agentury STEM/MARK Radek Pileček.

Ve vakcínu není důvěra 

Češi totiž zatím nemají podle průzkumu důvěru v účinnost a bezpečnost vakcíny. Podle nich by měla být dostatečně ověřená – mělo by být provedeno velké množství klinických testů.

„Mezi hlavní důvody, proč by se respondenti proti koronaviru očkovat nenechali, patří kromě těchto faktorů zejména obecná nedůvěra v očkování jako takové, ale například i skutečnost, že nemoc nepovažují za závažnou,“ upřesnil Pileček.

Při nutnosti platit si vakcínu z vlastních prostředků jsou ochotní podstoupit očkování navíc dokonce jen tři z deseti Čechů.

„Pětina Čechů by za vakcínu nezaplatila navíc více než 200 korun,” plyne dále z průzkumu.

Ten se uskutečnil mezi 11 a 15. zářím prostřednictvím online dotazování na Českém národním panelu a zúčastnilo se ho 502 osob reprezentujících internetovou populaci ve věku 18 až 64 let.

Anketa

Byl(a) byste ochotný/á nechat se očkovat proti covid-19?

Celkem
hlasovalo
4407
čtenářů.

Také přečtěte

Palát dal v NHL vítězný gól. Nečas připravil první gól utkání, Zachova bodová série skončila | iROZHLAS

Hokejový útočník Ondřej Palát vstřelil v NHL rozdílový gól Tampy Bay při výhře 2:0 v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště