Web zprávy

Vedení KSČM v čele s Filipem se hroutí, dává své funkce k dispozici


Filip, který svůj krok pro redakce iDNES.cz a MF DNES avizoval v pondělí, však nevyloučil, že by se na listopadovém sjezdu KSČM znovu ucházel o předsednickou funkci.

Filip řekl, že bude záležet na výkonném výboru, zda nabídku složení funkcí od vedení strany přijme. Rozhodnutí výkonného výboru může ještě revidovat ústřední výbor KSČM, jehož jednání je plánováno na 14. listopadu.

O dva týdny později se uskuteční sjezd strany, kde je na programu volba nového vedení. Filip nevyloučil, že by se mohl o předsednickou funkci ucházet znovu. Podle něj bude záležet také na postoji pátečního výkonného výboru. „Myslím, že je logické, že jednotliví funkcionáři, jak já nebo místopředsedové, zváží nejen své nominace, ale i svůj podíl na výsledku voleb,“ řekl.

Před novináře Filip předstoupil společně se všemi členy vedení s výjimkou europoslankyně Kateřiny Konečné, která je pracovně ve Štrasburku. Pátečního jednání by se už podle něj Konečná měla účastnit. Na jednání výkonného výboru byli pozváni i šéfové krajských organizací.

Páteční výkonný výbor by měl také zhodnotit výsledek voleb i reakci na ně. Podle Filipa je třeba zjistit, kde KSČM chybovala v kampani, zda nesestavila špatné kandidátky a zda fungovala spolupráce mezi stranickým ústředím a krajskými organizacemi. Komunisté se ve volbách dostali pouze do čtyř krajských zastupitelstev, celkem mají 13 mandátů. Proti předchozím volbám ztratili 73 zastupitelů. Do druhého kola senátních voleb nepostoupil ani jediný komunistický kandidát.

Sjezd KSČM by se měl uskutečnit 28. listopadu. Filip neočekává, že by jeho konání znemožnila restriktivní opatření přijatá kvůli epidemii koronaviru. „Doufám, že to bude už doba, kdy velikost sálu v Brně a možnosti rozmístění nám umožní sjezd normálně konat,“ řekl.

Historický neúspěch

Filip hned v sobotu označil výsledek strany ve volbách za velkou ztrátu a historický volební neúspěch.

„Je naší odpovědností a povinností připravit sjezd, který je v listopadu a sjezd rozhodne další postup, tedy i kdo stranu povede. Kandidátů na všechny funkce je dostatek,“ řekl v pondělí Filip.

Současný šéf KSČM měl svůj mandát obhajovat na listopadovém sjezdu strany. V čele komunistů stojí od října 2005.

Také přečtěte

ONLINE: Očkování nebylo připravené, dále zatížilo nemocnice, řekl šéf lékařské komory Kubek | iROZHLAS

Zahájení očkování proti koronaviru v Česku nebylo připravené, nezvládlo by se bez nemocnic, které ale …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *