Web zprávy

Vězení je k ničemu, žádala o propuštění trýznitelka zvířat. Neuspěla


Žádost Alice Večerkové dnes projednával Okresní soud Praha-západ. Zasedání probíhalo prostřednictvím telemostu. Odsouzená žena seděla před kamerou ve věznici Velké Přílepy, kde si v současnosti odpykává trest.

„Nechtějí nic řešit, nechtějí mě zaměstnat, nefungují aktivity. Mám spoustu zdravotních problémů, nejsou schopni mě vyléčit. Tady se člověk nemůže v ničem zlepšit. Pokud tady budu, tak se stejně nezlepším ani za deset let, ani za dvacet. Tady to jde všechno ke dnu,“ prohlásila čtrnáctkrát trestaná recidivistka.

„Na svobodě se můžu dostat z dluhů. Můžu dostat svého syna zpátky (desetiletý chlapec je v pěstounské péči, pozn. red.), můžu začít studovat, dodělat si maturitu i výuční list. Prostě můžu začít žít jako člověk. Na svobodě budu prospěšná pro celou společnost,“ pokračovala.

Soudkyni Kamilu Lamrovou zajímalo, co bude Večerková po propuštění dělat. „Chci si ihned udělat autoškolu a řídit normálně, legálně. To jsem si uvědomila už ve vazbě,“ tvrdí žena opakovaně odsouzená za šoférování bez řidičského průkazu, která má na kontě řadu soudních zákazů.

„Několik let jsem pracovala pro bezpečnostní agenturu jako security psovod. Měla jsem noční, hlídala jsem pozemky a majetek. K tomu bych se chtěla vrátit. Se svými služebními psy,“ podotkla vězeňkyně. Soudně zakázaný má však i chov zvířat, protože je dříve držela v nevyhovujících podmínkách.

„Vím, že to říká každý, že se sem nevrátí, že naslibuje hory doly, ale já to (vězení) beru jako jednorázovou akci. Já už chci žít jako člověk. Abych začala fungovat jako normální mamka,“ dodala Večerková.

Deset trestů, žádná pochvala

Státní zástupce Petr Podroužek navrhl její žádost zamítnout. „Za dobu výkonu trestu nezískala žádnou odměnu, naopak byla desetkrát kázeňsky trestána,“ připomněl žalobce. Večerková vysvětlovala, že ji ve věznici ve Světlé nad Sázavou napadli tři dozorci „a pak už se to s ní vezlo“.

Opakované útoky příslušníků vězeňské služby prý zažila i v ruzyňské věznici. „Z toho důvodu mám další kázeňáky a díry (izolaci, pozn. red.),“ uvedla. V Ruzyni také ničila majetek „Ruply mi nervy a než abych napadla velitele, tak jsem radši zdemolovala celu.“

Připustila, že má konflikty i se spoluvězni. „Mě nikdo z nich nebude převychovávat, poroučet nebo mi něco zakazovat. To nesnese nikdo. Šikanovat se nenechám,“ prohlásila Večerková.

Soudkyně její žádost o předčasné propuštění zamítla. „Odsouzená splnila jedinou formální podmínku, a to výkon poloviny trestu. Její polepšení ani sebereflexe se neprokázaly. Hodnocení z věznice je hluboce podprůměrné, jsou zde dlouhodobé problémy v chování a nerespektování příkazů. Vězeňské prostředí absolutně nepřijala,“ zdůvodnila Lamrová.

Poukázala také na to, že až po propuštění z věznice budou Večerkové nabíhat uložené zákazy činnosti, včetně řízení automobilu. Doba strávená za mřížemi se do nich nezapočítává. „Je zde vysoké riziko recidivy. Hrozí nebezpečí, že se znovu dopustí trestné činnosti. A když, jak sama řekla, trest nepovede k její převýchově, tak aspoň k tomu, aby byla chráněna společnost,“ uzavřela soudkyně.

Večerková si okamžitě podala stížnost. Usnesení okresního soudu tak ještě přezkoumá nadřízená krajská instance.

Žena dostala v červnu 2018 u Městského soudu v Praze rok a půl vězení za trýznění zvířat. Dospělého psa a štěně nechala několik dní živořit v zamčeném autě. V kabelce nosila želvy. V září 2017 napadali její psi kolemjdoucí u metra Lužiny.

Do doby, kterou nyní tráví za mřížemi, se započítávají i přeměněné roční podmínky, které dostala už dříve u soudů v Táboře nebo v Praze za nelegální řízení auta.

Také přečtěte

Víra ve zdravý rozum na scéně | iROZHLAS

Soudě podle frekvence spojení „zdravý rozum“ stává se víra v racionální rozhodování naší populace jedním …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *