OBRAZEM: Hasiči ukazují další části požárem zničeného Českého Švýcarska
Hasičům z prvních jednotek, které dorazily na místo, hrozilo vážné zranění. Kolem totiž poletovaly trosky. „Zaznamenali jsme detonace podobné výbuchům. Vzduchem létaly trosky, což vedlo k vážnému ohrožení života prvních zasahujících, takže se museli stáhnout,“ citovala BBC vyjádření mluvčího berlínských hasičů Thomase Kirsteina. Dodal však, že ačkoliv byla situace na místě mimořádně výjimečná, tak Berlíňanům žádné nebezpečí nehrozilo.
Do skladu, který spravují jednotky berlínské policie pro likvidaci zbraní, byl vyslán i armádní tank, aby evakuoval nevybuchlou munici. Podle německých médií se k vyhodnocení situace používali také dálkově ovládaní odminovací roboti a drony.
Podle Deutsche Welle ve čtvrtek odpoledne stále požár nebyl pod kontrolou a shořelo patnáct tisíc metrů čtverečních lesa. Hasiči tak musí vyhodnotit situaci ještě v pátek.
Hašení komplikují vedra a sucho
Na místě výbuchu je uskladněna munice všech velikostí, včetně zábavní pyrotechniky. Videa sdílená na internetu ukázala, jak velké byly některé z výbuchů a jak nad korunami stromů barevně explodovala zábavní pyrotechnika. „Jsou tam uloženy různé předměty, takže může dojít k menším i větším výbuchům. Jsme optimističtí, protože těžká munice, která se tam také nachází, je uskladněna odpovídajícím způsobem, chlazená a v ocelových kontejnerech, takže ji můžeme ochránit,“ sdělil Deutsche Welle mluvčí hasičů James Klein.
VIDEO: Požár zuří i u sousedů, němečtí hasiči s ohněm bojují i v Česku
Také němečtí hasiči navíc musí při práci čelit úmorným vedrům. Podle Euronews mělo být ve čtvrtek v oblasti až 38 stupňů Celsia. Ministr životního prostředí sdělil rozhlasové stanici Deutsche Welle, že lesy trpí suchem, což usnadňuje šíření ohně.
Zdroj: Youtube
Dosud museli hasiči také zvládnout boj s požárem bez adekvátní podpory ze vzduchu. Úřady uvedly, že k dispozici nebyly žádné hasičské vrtulníky, protože ty musely zasahovat na východě Německa, kde rovněž několik dní hořelo. U Berlína zatím nasadila vlastní vrtulníky a vodní děla alespoň policie, kvůli obavám z nekontrolovaného šíření ohně. Policisté také pomáhali stavět zátarasy na cestě k lesu.
Přičina požáru je neznámá
Otázkou, kterou nyní řeší německá média, je, proč se muniční sklad nachází v oblasti, kde je vysoké riziko vzniku požárů. Podle berlínské policie se město snažilo najít alternativy, ale ty údajně nikde v okolí nejsou. Muniční sklad se využívá již od roku 1950.
Co způsobilo předpolední čtvrteční výbuch, který vyvolal požár lesa Grunewald, se podle BBC vyšetřuje.