Web zprávy

Vietnam: Zábor půdy skončil krveprolití, padly dva tresty smrti

Nejnižší trest, který tento týden padl, bylo 15 měsíců podmíněně. Vietnamci stanuli před soudem kvůli bránění záboru půdy, dva bratři Le Dinh Cong a Le Dinh Chuc byli odsouzeni za zabití tří policistů.

Le Dinhovi byli navíc podle rozsudku hybateli odporu vůči policii. Před soudem nebylo zohledněno, že jejich otec a bývalý regionální vládní úředník Le Dinh Kinh (†84) byl během střetu se strážníky zastřelen.

Zabití oblíbeného politického vůdce

Ke konfliktu mezi policií a vesničany došlo letos v lednu, úřady ministerstva obrany se snažily ohradit kus pozemku kolem nedalekého vojenského letiště. Proti tomu vystoupili místní, došlo ke střetu, který vedl ke smrti třech strážníků a oblíbeného politického vůdce. Spory o půdu mezi vládou a obyvateli jsou ve Vietnamu poměrně časté, jen málokdy ale vyústí v takovýto konflikt.

Kolaps systému pro odběry covid-19: Nemocnice je pozastavily, problémy po celém Česku!

„Dva tresty smrti, doživotí a další dlouhé tresty odnětí svobody si mnozí vyloží jako varování ze strany vlády, odradí je to od odporu při zabírání půdy,“ zhodnotila expertka BBC Tina Thanh-Haová Vuová. Právní zástupci obžalovaných se proti rozsudku snažili protestovat, bránili se tím, že čas, který jim byl před soudem poskytnut, byl dost krátký.

O pozemek u letiště se podle oficiálních údajů vesnice a ministerstvo obrany přou už dlouho. Když na místo v lednu dorazila policie pověřená ohradit místo, strážníky brutálně napadla skupina vedená Le Dinh Kinhem, tři policisté byli zaživa upáleni.

Vynucené doznání

Le Dinh Kinh byl následně zastřelen, strážníci vypověděli, že měl v ruce granát, jeho syn Le Dinh Chuc byl při útoku zraněn. Náměstek ministra obrany Luong Tam Quang tvrdí, že policisté „u výtržníků našli zápalné lahve, železné tyče a další zbraně“.

Le Dinhova rodina a další jejich zastánci popírají oficiální verzi událostí, tvrdí také, že doznání sourozenců bylo vynucené. Bratři Le Dinhové se tři dny po incidentu objevili v televizi, kde se ke všemu doznali, na obličeji a viditelných částech těla měli modřiny a podlitiny. „Policisté je brutálně zbili,“ tvrdí jejich matka. Také humanitární organizace věří, že doznání bylo vynucené násilím.

V exotickém ráji se kupí těla mrtvých. Pohřební služba nefunguje, zaměstnanci mají koronavirus

Veškerá půda v zemi patří státu

Spor o zmíněný pozemek se podle všeho táhne už 3 roky, kdy vietnamská armáda začala operovat na tamním letišti Mieu Mon, místní si začali stěžovat, že jim neprávem zabrali půdu a poskytli ji vojenské společnosti Viettel Group. Úřady lidem neustále připomínají, že veškerá půda v komunistickém Vietnamu patří státu. Většina obyvatelstva ale proti tomu protestuje, dožaduje se náležité kompenzace za zabraný pozemek.Také přečtěte

Realme GT bude jeden z nejlevnějších mobilů s procesorem Snapdragon 888

Realme GT výrobce avizoval už koncem února, první obrázky zveřejnil v rámci kongresu MWC v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště