Web zprávy

Vláda bude jednat s opozicí. Chce vědět, zda Senát vrátí pandemický zákon


Vláda dopoledne nejprve jednala s hejtmany o očkování. V polovině února na základě jejich žádosti vyhlásila v Česku nový nouzový stav, který navázal na předchozí. Premiér Andrej Babiš o víkendu řekl, že spolupráce s kraji je dobrá. „Budeme řešit hlavně očkování, aby (hejtmani) tlačili na očkovací místa,“ uvedl. Právě na očkovacích místech totiž podle něj nejvíc závisí rychlost vakcinace v Česku.

Následně se vláda v 11 hodin sejde s opozicí. Ta se s vládou minulý týden dohodla na podobě pandemického zákona, díky kterému by se nemusel kabinet spoléhat u koronavirových opatření na nouzový stav. Nyní by se měly diskuse týkat budoucnosti opatření. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že jeho strana chce na jednání mluvit o tendru na dodávky testů do škol či o nařízení nosit na určitých místech respirátory.

Součástí dohody s opozicí ohledně pandemického zákona bylo podle Hamáčka i to, že Senát předpis nezmění. Někteří senátoři však v pondělí uvedli, že by chtěli předpis upravit. Podle senátora Pirátů Lukáše Wagenknechta na tom v horní komoře panuje shoda. Senát má zákon projednávat ve středu.

Úpravy senátorů by tak musela znovu projednat Sněmovna. Hrozí tak, že zákon nebude přijat před sobotním ukončením nouzového stavu. Hamáček to označil za nepříjemné překvapení. „Budeme chtít slyšet jako koalice, zda platí ta dohoda, nebo zda jsou tam změny a proč,“ uvedl. Pokud by Senát předpis vrátil, musela by se pravděpodobně v pátek konat mimořádná schůze Sněmovny, aby předpis projednala.

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Hamáček zároveň vyloučil, že by vláda mohla požádat, aby jí Sněmovna povolila pokračování nouzového stavu i po sobotě do začátku platnosti pandemického zákona. 

„Sněmovna jasně rozhodla, kdy končí nouzový stav – buď vstupem v platnost pandemického zákona, nebo nejpozději 27. února. Tím nám nedává žádnou jinou možnost,“ řekl v pondělí po jednání vlády.

Kabinet v pondělí večer rozhodl o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na čtvrtek. Týká se to obchodů, veřejné dopravy zastávek hromadné dopravy, nemocnic, ambulancí či provozoven služeb. Výjimku mají děti do patnácti let, těm bude stačit jedna chirurgická rouška, látková ale nikoliv.

Také přečtěte

Nejlevnější grafické karty nové generace dorazily do obchodů. Cílí na hráče

Nové karty nabízejí společnosti Asus, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště