Web zprávy

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, oznámil Babiš. Odborníci nesouhlasí | iROZHLAS

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to v sobotu večer řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem, aby se superhrubá mzda zrušila pouze dočasně, přišel prezident Miloš Zeman, podle odborníků ale takový krok znepřehlední daňový systém.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítAndrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Myslíme si, že je to potřeba na dva roky, protože samozřejmě rozpočet na rok 2022 bude ještě připravovat naše vláda, ale po volbách potom ten, kdo vyhraje, takže myslím, že je to dobře,“ řekl Babiš.


Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, ale jen na dva roky, oznámila Schillerová


Číst článek

Podobně argumentoval minulý týden i prezident Zeman na schůzce s ministryní financí Alenou Shcillerovou (za ANO). Tehdy uvedl, že další vláda by se měla zrušením superhrubé mzdy zabývat znovu a tento krok by měl být provázen výrazným snížením daňových výjimek.

Výpadek příjmů

Zrušení superhrubé mzdy by znamenalo snížení daní z příjmu pro zaměstnance, protože by se základ daně snížil o platby povinných odvodů zaplacené zaměstnavatelem.

Vláda se ke zrušení superhrubé mzdy zavázala v programovém prohlášení a podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by k němu mělo dojít od příštího roku.

Podle dřívějšího vyjádření Schillerové by reálný výpadek příjmů veřejných rozpočtů kvůli zrušení superhrubé mzdy měl být něco přes 70 miliard korun, z toho 50 miliard korun připadá na státní rozpočet.

Vládní ČSSD a ANO se domluvily na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu koncem srpna. Zároveň by měla zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139 000 korun měsíčně. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

U filmu jsem začínala čištěním bot, vzpomíná kostýmní výtvarnice

Ke své profesi jste se dostala složitou cestou. Nejdřív jste vystudovala střední zemědělskou školu. Na …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště