Web zprávy

Vláda pošle do volebních místností přes tři miliony roušek, senioři při zhoršení situace obdrží respirátory | iROZHLAS

Vláda v případě výrazného zhoršení situace v souvislosti s koronavirem doručí seniorům do tří dnů respirátory přes Českou poštu. Zároveň uvolní 3,2 milionu roušek do volebních místností pro hlasování v říjnových krajských a senátních volbách. Premiér Andrej Babiš (ANO) to sdělil během pondělního jednání kabinetu formou videokonference.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítStát má nyní podle premiéra Babiše ve skladech a objednáno zhruba 13 milionů respirátorů FFP2 a 75 milionů roušek. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Babiš minulý týden avizoval, že vládě navrhne, aby stát seniorům rozdal ze svých zásob respirátory a roušky. Stát má nyní podle Babiše ve skladech a objednáno zhruba 13 milionů respirátorů FFP2 a 75 milionů roušek.

Ministerstvo vnitra podle dřívějšího vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zajistilo 70 milionů roušek a osm milionů respirátorů FFP2, které jsou ve skladu policie v Opočínku u Pardubic.

Roušky ve volebních místnostech

Premiér uvedl, že vláda také uvolní 3,2 milionu roušek, které budou k dispozici ve volebních místnostech. Ve volebních místnostech budou během říjnových krajských a senátních voleb zajištěny dezinfekce.

Volby budou podle příprav ministerstva vnitra provázet i další bezpečnostní opatření, například dodržování rozestupů nebo povinnost mít roušku tak, aby bylo hlasování pro voliče bezpečné.


Hlasování z auta nebo komise v ochranných oblecích. Senát schválil zákon o volbách během karantény


Číst článek

Komise bude vybavena rouškami i rukavicemi. Volič do volební místnosti vstoupí s rouškou, po vstupu si vydezinfikuje ruce. S komisí musí komunikovat z bezpečné vzdálenosti, která bude na podlaze volební místnosti vyznačena. Dvoumetrové odstupy bude muset dodržovat i od ostatních voličů.

Lidé, kteří budou v karanténě kvůli nemoci covid-19, budou moci volit buď z auta na vyčleněných místech, případně si budou moci vyžádat příjezd speciální volební komise s přenosnou volební schránkou. Zákon počítá také se zvláštními volebními okrsky v sociálních či zdravotnických zařízeních, která budou v karanténě.

Možnost speciálního hlasování se bude podle předlohy týkat pouze lidí, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu či izolaci hygienickou stanicí nebo lékařem. Ti, kteří budou v preventivním ochranném opatření, například po návratu z ciziny, na volebním právu omezeni nebudou, budou tedy moci přijít hlasovat ke komisi ve svém volebním okrsku.

Statistiky v Česku

V pracovních dnech minulého týdne dosahovaly denní přírůstky nových případů covidu rekordních hodnot. Dosud nejvíc pozitivních testů od začátku března za jeden den zjistily laboratoře v pátek, 797. Ve středu to bylo 646 případů a ve čtvrtek 677. Také o víkendu byly nárůsty rekordní, co se týče volných dnů – v sobotu laboratoře zaznamenaly přes 500 pozitivních testů, v neděli 411.

Aktuálně nakažených je rekordních 8667 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. V nemocnicích je nyní 204 nakažených, 52 z nich v těžkém stavu. Od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, se nákaza v zemi potvrdila dohromady u 28 156 lidí, z nich se více než 19 000 vyléčilo a 436 zemřelo.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Biden otáčí směr: Povinné roušky, návrat ke klimatické dohodě a konec Trumpovy chlouby

„Budeme bojovat s klimatickými změnami tak, jak jsme s nimi dosud nebojovali,“ prohlásil Biden v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *