Web zprávy

Vláda rozhodne o obnovení Ústředního krizového štábu kvůli koronaviru


Premiér Andrej Babiš obnovení Ústředního krizového štábu odmítal. Názor změnil, když se k tlaku sociální demokracie a opozice přidali i hejtmani, a to včetně těch za hnutí ANO.

„Já jsem víceméně vyslyšel volání hejtmanů a krajů po tom, aby byl zřízen. Hejtmani si přejí spolupráci s panem Hamáčkem. Komunikace nefunguje mezi ministerstvem zdravotnictví, centrálním řídícím týmem a kraji,“ řekl premiér v pátek, kdy se také na obnovení štábu dohodl s Hamáčkem.

Nevyloučil obnovení nouzového stavu, když si o to řekne Vojtěch. Nouzový stav by byl nutný například v případě, že by se ministr zdravotnictví rozhodl zavírat některé soukromé provozy, tak jako na jaře při první vlně koronaviru.

Ministr zdravotnictví řekl, že s kolegy budou probírat pro a proti nouzového stavu. Nouzový stav platil v Česku od 12. března do 17. května a umožňoval vládě závažněji omezovat práva prostřednictvím krizových opatření.

Ministři budou jednat o kurzarbeitu i zvýšení důchodů

Vláda by se při jednání, ke kterému se sejde formou videokonference, měla i k problematice kurzarbeitu, projednat by měla i další možná opatření proti epidemii. Kabinet posoudí i nařízení o zvýšení důchodů na příští rok.

O kurzarbeitu kabinet jednal několikrát. ale zatím se na něm neshodl. Podle aktuální verze by měl stát lidem na kurzarbeitu platit 70 procent čisté mzdy, ale nejvýš celostátní průměrnou mzdu.

Také přečtěte

Hackeři napadli ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila Maláčová | iROZHLAS

‚Protiromský rasismus.‘ Hygienička Svrčinová sklidila kritiku za příspěvek na facebooku, účet na síti zrušila „Nevím, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště