Web zprávy

Vláda schvaluje pravidla pro kurzarbeit, který má zabránit propouštění


„Spěcháme s kurzarbeitem. Chceme, aby nový zákon byl platný od listopadu,“ řekl už v pondělí Babiš. Na konci října totiž skončí platnost programů Antivirus, které vláda schválila kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

Kurzarbeit znamená zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Zaměstnavatel platí mzdu jen za odpracovanou dobu. Stát ale pracovníkům výdělek dorovnává za zbývající čas.

Vláda se pravidly pro kurzarbeit zabývala už v pondělí a podle vicepremiéra Karla Havlíčka by zaměstnavatel za zaměstnance, který bude doma, platil zdravotní a sociální pojištění. Stát by měl zaplatit za zaměstnance 50 až 70 procent čisté mzdy zaměstnance. O tom bude ještě jednat vláda. Zaměstnanec by mohl zůstat doma až čtyři dny v týdnu. Podmínkou bude, že zaměstnanec bude ve firmě zaměstnán alespoň tři měsíce.

Pravidla pro kurzarbeit má stát  využívat při výrazném růstu nezaměstnanosti, epidemiích, přírodních pohromách či při kyberútocích. Úřad práce by podporu v částečné zaměstnanosti mohl začít pracovníkům vyplácet při vážném ohrožení ekonomiky, aby zabránil propouštění. „Jednou provždy tak budeme mít pružný zákon, kdy vláda bude moci reagovat,“ uvedl Havlíček.

Programy Antivirus,které pokrývají období od 12. března do konce října, využilo 57 tisíc firem. Úřady práce jejich zaměstnancům vyplatily 17,8 miliardy korun.

Zákon o zaměstnanosti kurzarbeit už upravuje, státní příspěvek za určitých pravidel činí ale nejvýš 0,125násobku průměrné mzdy. Letos je to 4179 korun. Podle odborů a zaměstnavatelů není nynější model funkční.

Také přečtěte

Když vám teriér puberťák utíká do hospody, ohlídá ho GPS na obojku

Wheaten teriéři jsou asi nejpřátelštější z teriérů, pořád to jsou ale psi s vlastní hlavou. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *