Web zprávy

Vláda se na kurzarbeitu opět nedohodla, vrátí se k němu v pondělí

Kurzarbeit představuje zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Zaměstnavatel platí mzdu za odpracovanou dobu. Stát pak pracovníkům výdělek dorovnává za zbývající čas.

„Chceme, aby se lidi mohli vzdělávat na návrh Úřadu práce a aby měli alespoň 70 procent,“ uvedla. Oponenti uvnitř vlády podle ní mluví o rozpětí mezi 60 až 75 procenty náhrady čistého výdělku.

Diskusi o podmínkách náhrady části mzdy za neodpracovaný čas ministři přerušili už po zhruba hodinové diskusi dopoledne. Vrátili se k ní večer po návratu premiéra Andreje Babiše (ANO) z cesty do Vídně. Takzvaný kurzarbeit se využívá při ekonomických potížích. Nové nastavení kurzarbeitu upravuje novela o zaměstnanosti, která by měla podle plánu platit od 1. listopadu.

Opatření má navázat na program Antivirus s příspěvky na mzdy, který skončí na konci října. Návrh normy připravilo ministerstvo práce. V podkladech pro vládu uvedlo, že předloha je výsledkem kompromisu jednání s odbory a zaměstnavateli. Odboráři i podnikatelé měli ale dál připomínky.

Také přečtěte

ŽIVĚ: Sledujte briefing ministra zdravotnictví Blatného k aktuálním novinkám v očkování | iROZHLAS

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na páteční tiskové konferenci oznámí, jak bude od 1. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště